300 tys. zł rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF
Warto mieć na uwadze, iż straty wywołane przez klęski żywiołowe (powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna) muszą wynieść minimum 30% (na podstawie szacunku komisji powołanej przez wojewodę) i dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy. Mogą to być plantacje wieloletnie, sady, maszyny, budynki, stado podstawowe.
Ponadto, jeżeli zniszczony np. sad był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy pomniejsza się o kwotę odszkodowania. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, ważnej na dzień wystąpienia szkody, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas pomoc na odtworzenie tego składnika pomniejsza się o połowę.
Wsparcie jest dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym składają wniosek o pomoc lub w co najmniej jednym roku z dwóch lat poprzednich.
Natomiast w przypadku wystąpienia ognisk ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. Natomiast w dniu wydania tej decyzji zwierzęta te stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika. Katalog wykorzystania tej pomocy jest szeroki, ale wyklucza inwestycje w produkcję świń. Więcej o tej pomocy piszemy na str. 100. ms