Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czym przesiać likwidowany rzepak ozimy

Data publikacji 14.03.2021r.

Pole manewru wyznacza w tym względzie odchwaszczanie wykonane jesienią, a bywa, że wiosną rzepak ozimy musi być przesiany i to niekoniecznie z powodu wymarznięcia. Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, nagły wiosenny atak dzikich gęsi, czy przez zgniliznę rzepaku.

Nie wchodząc w przyczyny, pamiętajmy, aby likwidowaną plantację przesiać bezpiecznie, tj. z uwzględnieniem właściwości herbicydów zastosowanych w rzepaku jesienią. Przeciwwskazania są i wynikają z właściwości substancji czynnych herbicydów. Niektóre substancje czynne są bezpieczne dla wybranych roślin następczych, inne wymagają wykonania przed przesiewem orki.

r e k l a m a

Najbezpieczniej formą jarą

Dziś przypominamy informacje o możliwym następstwie roślin po likwidowanej plantacji rzepaku i herbicydach zastosowanych w nim jesienią. Korzystamy w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia naukowców z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu zawartych w specjalnym na ten temat opracowaniu autorstwa byłego naukowca tego Instytutu inż. Adama Paradowskiego. Pokrótce (za informacjami IOR) omówimy substancje czynne z przykładami herbicydów, które je zawierają. Pamiętajmy też, że substancje czynne nadal są przedmiotem przeglądu i są wycofywane. Najważniejsze w tym zestawieniu są jednak informacje o oddziaływaniu fitotoksycznym substancji czynnych na rośliny następcze. Oczywiście najbezpieczniej jest przesiać rzepak ozimy rzepakiem jarym.

Metazachlor

Tę substancję aktywną zwierają m.in. herbicydy (alfabetycznie): Bantux, Butisan, Butisan Mono, Butisan S i szereg innych – w sumie 57 herbicydów. Po wymienionych herbicydach zastosowanych w rzepaku jesienią i przy konieczności jego przesiewu zalecane jest wykonanie orki na głębokość 15 cm. Po tym zabiegu rzepak można przesiać rzepakiem jarym lub innymi roślinami kapustowatymi, kukurydzą, ziemniakami lub zbożami jarymi.

r e k l a m a

Chlopyralid

Substancja aktywna solo zawarta jest m.in. w herbicydach: Auksendy, Clap, Clap Forte, Cliophar, Cloe, Faworyt, Golden Clopyralid, Helion, Hoder, Kak-Piral, Lontrel, ProSto, Songhai, Vivendi. Ponieważ herbicydy można stosować w rzepaku jarym i innych kapustnych (także w gorczycy), buraku cukrowym i pastewnym, cebuli, kukurydzy, lnie, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej, w roślinach sadowniczych i niektórych ozdobnych oraz na plantacjach wikliny, to bezpiecznie jest przesiać rzepak ozimy właśnie tymi gatunkami.

Chlopyralid + pikloram

Połączenie tych dwóch substancji aktywnych występuje w herbicydzie Astor, Barka, Chao, Curlew, Cyklop, Gala, Galera, Kratos A, Kratos Trio, Obelix. Przy przesiewie wymarzniętego rzepaku po tych herbicydach zastosowanych jesienią można to robić bez konieczności wykonywania orki i siać na takim stanowisku kukurydzę, len, zboża jare no i oczywiście rzepak jary. Chloropyralid występuje w herbicydach także w połączeniu z halauksefynem metylu oraz w trzyskładnikowym herbicydzie z pikloramem i aminopyralidem.

Metazachlor + dimetenamid-P

Herbicydem zawierającym te dwie substancje aktywne jest np. Butisan Duo i Springbok. Rzepak, w którym stosowano go jesienią można przesiać po wykonaniu głębokiej orki wiosną (na głębokość 15–20 cm). Wtedy można na tak przygotowanym stanowisku uprawiać bobik, groch, jęczmień jary, pszenicę jarą i standardowo, bo najbezpieczniej – rzepak jary.

Metazachlor + chinomerak

Te dwie substancje aktywne występują np. w herbicydzie Butisan Top, Impesco, Permuson, Repsan Plus i Tazachmer. Przy konieczności przesiewu wymarzniętego rzepaku ozimego należy po tym herbicydzie wykonać orkę na głębokość 15 cm. Wtedy można na takim stanowisku uprawiać: bobik, buraki, groch, jęczmień jary, pszenicę jarą, ziemniaki, rzepak jary i inne rośliny kapustne oraz ziemniaki. Można uprawiać też owies, ale wtedy orka przedsiewna musi być głębsza – co najmniej 20 cm.

Chlomazon

Ta substancja aktywna herbicydów rzepakowych zawarta jest m.in. w środkach: Angelus, Boa, Brasiherb, Chlomazon, Clematis, Climb, Clomate, Clomaz, Clozone, Comandor, Command, Efector, Evea, Hadar, Helm-Clomi, Kalif, Kilosrodtytułf, Koncept, Libeccio, Marqis, Prize, Reactor, Szabla, Szpada, Upstage. Rzepak nimi odchwaszczany po wykonaniu orki na głębokość co najmniej 10 cm można przesiać: bobikiem, bobem, cukinią, dynią, grochem, fasolą, kapustą, kukurydzą, ogórkami, pomidorami z rozsady, słonecznikiem, soją, rzepakiem jarym, ziemniakami, tytoniem i zbożami jarymi, ale uwaga! – z wyjątkiem jęczmienia.

Chlomazon + napropamid

Połączenie tych dwóch substancji występuje np. w herbicydzie Altiplano DAM tec, Colzamid Top, Command Top, Devrinol Top. Jeżeli były stosowane w rzepaku jesienią, to po wykonaniu orki na głębokość co najmniej 10 cm można na takim stanowisku uprawiać groch, kapustę, pomidory, rzepak jary, słonecznik i tytoń.

Propyzamid

Występuje w takich herbicydach, jak: Barclazy Propyz, Kerb, PPZ- 400, Prince, Propyzaflash, TurboPropyz. Po traktowanym tymi herbicydami rzepaku można uprawiać buraki, fasolę, groch, kukurydzę, rzepak jary i sałatę. Uwaga! – nie można uprawiać traw i zbóż. Zboża i trawy można uprawiać najwcześniej po upływie 6–9 miesięcy od zastosowania herbicydów zawierających propyzamid.

Chlomazon + metazachlor

Takie połączenie występuje w herbicydach: Kalif Mega. Rzepak można przesiać po wykonaniu orki na głębokość 15 cm takimi gatunkami, jak: bobik, groch, kukurydza, len, soja, rzepak jary, pszenica jara i ziemniaki.

Aminopyralid + chlopyralid + pikloram

Te trzy substancje zawiera herbicyd Astor, Kratos Trio, Mariner, Navigator, Spark. Rzepak możemy przesiać po wykonaniu orki na głębokość 10 cm i najlepiej nadają się wtedy takie rośliny jak: gorczyca, kukurydza, rzepak jary i zboża jare. Można też sadzić kapustę z rozsady.

Chlomazon + dimetachlor

Substancje zawiera herbicyd Brasan. Rzepak nim odchwaszczany jesienią trzeba zaorać na głębokość 10 cm. Można wtedy uprawiać bobik, bób, cukinię, dynię, kapustę, fasolę, groch, kukurydzę, pomidory z rozsady, pszenicę jarą, rzepak jary, słonecznik, soję, ziemniaki lub tytoń. Uwaga! – nie należy uprawiać buraków.

Graminicydy

Jeżeli stosowane były w rzepaku ozimym jesienią środki z tej grupy, to nie ma przeciwwskazań. Rzepak można przesiać każdą dowolną rośliną.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a