Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Herbicydowa nowość w kukurydzy

Data publikacji 14.03.2021r.

Jest nią Kaltor 750 SG oferowany od ub.r. przez Rotam Agrochemicals Europe we współpracy z firmą Procam Polska. Herbicyd jest selektywny a w składzie zawiera dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania: dikambę (600 g/kg) i nikosulfuron (150 g/kg).

Dikamba z grupy regulatorów wzrostu pobierana jest przez liście i korzenie roślin. Nikosulfuron należy do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS). Jego działanie prowadzi do blokowania syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym białek. Wnika do rośliny przez liście i szybko się w niej przemieszcza. Chwasty wrażliwe na herbicyd to: chwastnica jednostronna, komosa biała, rdest plamisty, rdest powojowy, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne. Wśród chwastów średnio wrażliwych wymienić należy: gwiazdnicę pospolitą, fiołek polny, ostrożeń polny, przytulię czepną.
Produkt jest przeznaczony do powschodowego odchwaszczania kukurydzy. Strategia ochrony herbicydowej (doglebowej, nalistnej lub łączącej obie strategie) jest jednak kwestią preferencji, doświadczeń, pogody, uwarunkowań lokalnych oraz budżetu. Zarówno dla opcji doglebowej z poprawką nalistną, jak i dla opcji typowo nalistnej, Kaltor 750 SG będzie skutecznym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem.
Dla rozwiązań typowo nalistnych, stosowanych wcześnie w fazie do 6 liści, producent i dystrybutor nowego herbicydu rekomenduje dodatek preparatu zawierającego mezotrion, np. Daneva 100 SC – wzmacniającego zabieg i posiadającego również właściwości doglebowe. Kaltor 750 SG solo należy stosować po wschodach kukurydzy, gdy rośliny znajdują się w fazie ok. 2–8 liści (BBCH 12–18). Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 kg/ha, zalecana ilość wody: 200–300 l/ha (opryskiwanie średnio kropliste). Środek Kaltor 750 SG należy stosować tylko raz w sezonie, wyłącznie z dodatkiem adiuwanta, którego dobór i dawkę należy skonsultować z przedstawicielem producenta lub dystrybutora.

Marek Kalinowski
Za komunikatem Rotam

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a