– Ten system skutecznie utrzymuje zęby w glebie, nawet w bardzo trudnych warunkach – twierdzi firma Maschio Gaspardo. – Dzięki temu mniejsze jest ryzyko, że pole nie będzie spulchnione na głębokości mniejszej od zalecanej.
Kultywator Dracula Hybro dostępny jest w dwóch wersjach – o szerokości roboczej 4,3 oraz 6,3 metra. Jest zbudowany tak, że w przedniej części ma zamocowany podwójny rząd talerzy, które rozdrabniają resztki pożniwne i mieszają je z glebą, co przyspiesza ich rozkład. Talerze mają 610 mm średnicy i – jak podkreśla producent – są w stanie pracować nawet na głębokości do 15 cm. Ten parametr szybko można zmienić dzięki hydraulicznej regulacji. Talerze są zamontowane na sprężynach w kształcie litery C, które spełniają funkcję zabezpieczenie przed kamieniami. Włoski producent zapewnia, że nawet zderzenie z kamieniem nie powoduje uszkadzania talerzy, bo mają one 6 mm grubości i są wykonane z boru i stali o wysokiej wytrzymałości. Sekcję środkową stanowią zamocowane na trzech belkach zęby zakończone dłutami o szerokości 8 cm, które mogą penetrować glebę na głębokości do 30 cm. Do zębów mogą być przykręcone skrzydełka boczne, które umożliwiają podcięcie gleby na całej szerokości roboczej. Po spulchnieniu gleba jest wyrównywana talerzami. Są to talerze ząbkowane, wklęsłe, o średnicy 510 mm. Ich zabezpieczenie przed kamieniami stanowią gumowe elastomery. Ostatnim elementem roboczym jest wał o średnicy 600 mm, który rozdrabnia duże bryły oraz wyrównuje i zagęszcza glebę.
– Poszczególne sekcje robocze maszyny mogą być niezależnie regulowane. Z kabiny ciągnika można zmienić głębokość roboczą zębów, ustawiać rząd przednich talerzy oraz tylnych wyrównujących, a także przestawić nacisk wału dogniatającego – dodaje firma Maschio Gaspardo.
Włoski producent podaje, że maszyna o szerokości 4,3 metra waży prawie 8,5 tony i do współpracy wymaga ciągnika o mocy od 280 do 360 KM. Większy ponad sześciometrowy sprzęt w zależności od warunków potrzebuje od 330 do nawet 550 koni. Waży ponad 10,5 tony, a przez godzinę można nią obrobić nawet 7–7,5 hektara.