Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Na rynku jest miejsce dla małych i dużych, ale…

Data publikacji 14.03.2021r.

Organizacje zrzeszające producentów i hodowców obawiają się, iż Plan Strategiczny w proponowanym kształcie zamiast być impulsem rozwojowym, może stać się w istocie programem socjalnym konserwującym niekorzystną strukturę agrarną na wsi. Proszą resort o wsparcie rozwoju hodowli i produkcji zwierzęcej. Domagają się ścisłego powiązania dopłat bezpośrednich z faktyczną produkcją rolną i uwolnienia od patologii "fikcyjnych rolników" – żyjących nie z użytkowania ziemi, a z dopłat.
Organizacje sugerują wspomaganie wymiany stad na te o lepszych parametrach hodowlanych, premiowanie gospodarstw utrzymujących rasy krajowe. Wskazują również na uwzględnienie trwałego wsparcia poprawy dobrostanu zwierząt przez premiowanie inwestycji, jak np. chów bezuwięziowy bydła, dofinansowanie rozwiązań dla hodowców drobiu i trzody chlewnej realnie poprawiających dobrostan zwierząt. Chcą, by w Planie Strategicznym znalazły się rozwiązania obniżające emisję gazów cieplarnianych oraz programy profilaktyczne dla zwierząt w celu obniżenia skali stosowania antybiotyków. Sugerują też wprowadzenie powszechnej ewidencji zużycia antybiotyków. Zdaniem organizacji stosowanie dobrostanu i produkcji zrównoważonej jest kosztowne, ale może być opłacalne, jeśli produkty będą oznaczane, ale i promowane, tak by konsumenci mogli świadomie wybierać polską żywność.
Pod listą postulatów podpisali się szefowie: Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Polskiego Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a