Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak wytropić drutowce i pędraki

Data publikacji 21.03.2021r.

Najbardziej szkodliwe dla roślin są najstarsze larwy drutowców, a ich żerowanie wzmaga susza, bo aby zapewnić sobie wystarczającą ilość wody żerują intensywniej. Przy uprawie kukurydzy po okopowych, na stanowiskach odłogowanych i z uproszczoną uprawą gleby oraz po roślinach wieloletnich (użytki zielone) można być prawie pewnym, że te szkodniki glebowe wyrządzą szkody.

Możliwości chemicznego ograniczania drutowców są niewielkie, ale w kukurydzy są. Niezależnie od tego walkę z tymi szkodnikami trzeba oprzeć na agrotechnice i zmianowaniu. Ich liczebność ograniczy podorywka, głęboka orka, wczesny siew oraz uprawa roślin, których te szkodniki nie atakują: groch, fasola i gorczyca.

r e k l a m a

Z przesianych prób gleby

O drutowcach i możliwościach ich zwalczania niedawno pisaliśmy. Dziś przedstawię kilka informacji o tym jak monitorować te szkodniki i określać zagrożenie. Ale uwaga – nie będzie to przydatne do użycia chemicznych metod ograniczania w tym roku. Powodem jest to, że kukurydzę, zwłaszcza odmiany z ziarnem flint, siejemy, kiedy gleba na głębokości siewu ogrzeje się do 6˚C, natomiast właściwy monitoring drutowców i pędraków jesteśmy w stanie przeprowadzić po siewach, bowiem temperatura gleby, przy której drutowce stają się aktywne wynosi 7–8˚C.
Jak sprawdzić zagrożenie drutowcami i pędrakami? Według zaleceń "Metodyki integrowanej ochrony kukurydzy" obserwacje takie należy prowadzić jesienią albo wiosną w czasie aktywności szkodników (przypominam – są aktywne od 7–8˚C). W tym celu wykopujemy i przesiewamy glebę z dołków o wymiarach 25x25 cm i głębokości 30 cm. Eksperci zalecają wykopanie aż 32 odkrywek na 1 ha, ale myślę, że podpowiedź da nam i kilka prób z miejsc najbardziej podejrzanych. Liczymy szkodniki i średni wynik z prób mnożymy x 16, co da wynik dla 1 m2. Wg informacji IOR –​ PIB progiem zagrożenia przed siewem jest stwierdzenie 2–8 larw drutowców na m2. W przypadku pędraków to stwierdzenie 5–10 larw/m² w pierwszym stadium rozwojowym lub 3–6 larw/m² w trzecim stadium rozwojowym.

Przy użyciu pułapek przynętowych

Zagrożenie można ocenić też za pomocą pułapek przynętowych z rozkrojonego na pół ziemniaka lub napęczniałego ziarna zbóż zasypanego do pułapki. Te pułapki można wykonać samodzielnie. To pojemniki z licznymi otworami i pokrywką. Pułapkę wypełniamy podkiełkowanym ziarnem pszenicy (ziarnem niezaprawionym) umieszczonym na materiale chłonącym wodę (wermikulit). Na 1 ha umieszcza się po 10 pułapek na głębokości 10 cm i przykrywa luźną glebą. Po 7 dniach ocenia się liczebność larw w glebie, znajdujących się przy ściankach i w promieniu 5 cm od takiej pułapki.
Szkodniki odłowione przy jednej i drugiej metodzie mogą nas zaskoczyć barwami, rozmiarami. Przypominam, że drutowce to larwy chrząszczy sprężykowatych (są walcowate lub nieco spłaszczone długości do około 3 cm, pokryte grubym, silnie schitynizowanym pancerzem o barwie od żółtej poprzez pomarańczową do ciemnobrunatnej), pędraki to larwy chrząszczy żukowatych (białawe, długości w zależności od wieku od 9 do 50 mm, wygięte zawsze w podkowę, co jest charakterystyczne dla wszystkich pędraków).
Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a