Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Praca w gospodarstwie a wymiar urlopu

Data publikacji 21.03.2021r.

XSkończyłam technikum rolnicze. Nauka w nim trwała 4 lata. Przez 3 lata prowadziłam gospodarstwo rolne. Później przez pół roku pracowałam na umowę-zlecenie. Do technikum uczęszczałam w latach 2011–2015 (rok ukończenia 2015). Od 1 stycznia 2018 roku do chwili obecnej pracuję na podstawie umowy o pracę. Kiedy będzie mi przysługiwało 26 dni urlopu? Czy okres prowadzenia gospodarstwa liczy się do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
YOd tego roku przysługuje Pani 26 dni urlopu. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi:

r e k l a m a

20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Artykuł 154[1] § 1 k.p. przewiduje, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Ponadto, w myśl art. 155 § 1 pkt 2 k.p., do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat.
Jeśli zatem w Pani przypadku nauka trwała 4 lata, powinna Pani mieć tyle doliczone do stażu pracy. Zaliczeniu podlegają również 3 lata prowadzenia gospodarstwa rolnego na mocy art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Stanowi on, że ilekroć przepisy prawa, postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka;
przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;
przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Prowadzenie gospodarstwa lub pracę w nim zalicza się do stażu warunkującego wymiar urlopu. Natomiast nie zalicza się do niego zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia.
Jeśli uwzględnić 4 lata nauki, 3 lata prowadzenia gospodarstwa oraz 3 lata pracy, Pani staż pracowniczy wynosi 10 lat, a w związku z tym ma Pani od tego roku prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a