YWedług ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, wypłata świadczenia emerytalno-rentowego nie ulega zawieszeniu przez okres jednego roku w przypadku podjęcia działalności rolniczej na gruntach:
r e k l a m a
nabytych w drodze dziedziczenia lub
uprzednio wydzierżawionych co najmniej na 10 lat, jeżeli dzierżawa ustała wcześniej z przyczyn niezależnych od wydzierżawiającego, lub odzyskanych w wyniku rozwiązania umowy, na podstawie której uprzednio zbył on te grunty (z przyczyn niezależnych od uprawnionego).
Zatem w ciągu roku od nabycia gruntów rolnych (czyli od daty śmierci Pani brata) powinna Pani przenieść własność gruntów rolnych albo oddać je w dzierżawę.Jeżeli chodzi o procedurę w zakresie spadków, to w pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie postanowienia sądu o nabyciu spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia wydany przez notariusza. Potem może Pani przekazać prawo własności udziału 1/2 w gruntach rolnych synowi. Wtedy będzie współwłaścicielem w 1/2 wraz z wujem.
Inna możliwość to po wydaniu postanowienia o nabyciu spadku albo aktu poświadczenia dziedziczenia dokonanie działu spadku. Dział spadku jest możliwy w sądzie albo u notariusza. Według art. 211 k.c. każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej. Chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Zatem w ramach działu spadku i zniesienia współwłasności możliwy jest podział odziedziczonych gruntów rolnych po połowie. W wyniku działu spadku będzie Pani właścicielką połowy gruntów i może Pani przenieść własność gruntów rolnych na syna.
Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w postanowieniu z dnia 4 czerwca 2014 r. (sygn. akt: II CSK 482/13) orzekł, że podział rzeczy wspólnej powinien zasadniczo nastąpić stosownie do wielkości udziałów. Natomiast wydzielone części rzeczy powinny swoją wartością odpowiadać wielkości udziałów przysługujących poszczególnym współwłaścicielom.