Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Węglan, drożdże czy algi?

Data publikacji 21.03.2021r.

Na rynku dostępnych jest wiele dodatków paszowych pomocnych w profilaktyce kwasic w stadach krów mlecznych. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że ich stosowanie nie da oczekiwanych rezultatów, jeśli nie spełnimy podstawowych elementów zdrowego żywienia krów.
Najbardziej popularnym dodatkiem jest kwaśny węglan sodu. Jego skuteczność jest jednak ograniczona ze względu na bardzo burzliwą reakcję w żwaczu, dzięki której szybko podwyższamy pH treści żwaczowej, lecz na krótko. Dawka na sztukę dziennie nie powinna przekraczać 200 g. Nie powinniśmy stosować kwaśnego węglanu sodu w grupie krów na 3 tyg. przed wycieleniem, ze względu na podwyższenie ryzyka zalegań poporodowych. Często stosowanym dodatkiem jest również tlenek magnezu, ale jego właściwości buforujące są bardzo słabe.
Nowocześniejszym dodatkiem buforującym jest preparat z alg morskich, którego dawkowanie wynosi od 50 do 80 g dziennie na sztukę. Dodatek ten ma wysokie zdolności buforujące i co ważne, działa długo w środowisku żwacza. W przeciwieństwie do kwaśnego węglanu sodu, możemy go stosować w grupie krów zasuszonych na 3 tyg. przed wycieleniem.
Szczególnie zalecanymi dodatkami są drożdże paszowe Saccharomyces cerevisiae i ich metabolity, które obowiązkowo powinny znaleźć się w dawkach krów wysokowydajnych. Ich dodatek sprzyja szybkiemu namnażaniu się bakterii w żwaczu, zwiększając ilość produkowanego białka mikrobiologicznego. Poza tym drożdże te obniżają ilość tlenu, tworząc sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii celulolitycznych oraz bakterii redukujących ilość kwasu mlekowego. Przy wyższym pobraniu i lepszym wykorzystaniu włókna w paszy, możemy spodziewać się wyższej wydajności.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a