Zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej przedłużony

Wprowadzone w 2016 r. moratorium na sprzedaż państwowych gruntów kończy się w kwietniu 2021 r. Głównym założeniem Ustawy z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP było zahamowanie gwałtownego wzrostu cen gruntów rolnych oraz przeciwdziałanie spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez nabywców, którzy nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze oraz wzmocnienie roli dzierżawy państwowej ziemi. Według ustawodawców cele te zostały osiągnięte, dlatego warto utrzymać w mocy dotychczasowe przepisy, wprowadzając kilka drobnych zmian.
Utrzymano zasadę, iż sprzedaż państwowych gruntów może odbywać się za zgodą szefa resortu rolnictwa. Taka zgoda może być obecnie wydawana, gdy przedmiotem sprzedaży są działki o powierzchni do 2 ha włącznie. Od maja 2021 r. będzie to dotyczyć działek o powierzchni do 5 ha. Wyłączenie z zakazu sprzedaży działek o powierzchni do 5 ha KOWR tłumaczy małym popytem na takie nieruchomości. To ułatwienie zmniejszy powierzchnię niezagospodarowanych gruntów pozostających w Zasobie.
Minister rolnictwa, podobnie jak dotychczas, będzie wyrażał zgodę na sprzedaż innych gruntów, pod warunkiem że jest to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi. Doprecyzowano jednak, iż we wniosku o wyrażenie takiej zgody dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tę sprzedaż.
Ponadto utrzymano zasadę, zgodnie z którą wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP nie dotyczy tych przeznaczonych na cele nierolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych, niezależnie od ich powierzchni. Do takich zalicza się nieruchomości i ich części przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na cele inne niż rolne. Wymienia się tutaj takie cele, jak parki technologiczne, przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. Wstrzymanie sprzedaży od maja br. nie będzie dotyczyło również udziałów we współwłasności tych nieruchomości. Zakazem nie objęto też nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych oraz domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych.
Przepisy dotyczące sprzedaży udziału we współwłasności – zarówno te, w których wymienia się nieruchomości nieobjęte zakazem sprzedaży, jak i te, których nie można sprzedawać – nie dotyczą sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości dokonanych przed 1 maja br. ms