Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zakupiony ciągnik ma wadę silnika

Data publikacji 21.03.2021r.

XPrzed miesiącem kupiłem ciągnik, który ma wadę silnika. Jego wymontowanie to duży koszt. Czy w ramach gwarancji sprzedawca może przyjechać do gospodarstwa rolnego i naprawić ciągnik? Jak liczy się termin gwarancji po naprawie wady istotnej ciągnika?
YWedług art. 580 k.c. § 1, kto wykonuje uprawnienia wynikające z gwarancji, powinien dostarczyć rzecz na koszt gwaranta do miejsca wskazanego w gwarancji lub do miejsca, w którym rzecz została wydana przy udzieleniu gwarancji. Chyba że z okoliczności wynika, iż wada powinna być usunięta w miejscu, w którym rzecz znajdowała się w chwili jej ujawnienia.
W świetle § 2 gwarant jest obowiązany wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w treści oświadczenia gwarancyjnego, a gdy go nie określono – niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni. Termin ten liczy się od dnia dostarczenia rzeczy przez uprawnionego z gwarancji. Powinien też dostarczyć mu rzecz na swój koszt do miejsca wskazanego w § 1. Niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy w czasie od wydania jej gwarantowi do jej odebrania przez uprawnionego z gwarancji ponosi gwarant.
Z kolei art. 581 Kodeksu cywilnego wskazuje, że jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia naprawionego przedmiotu. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, powyższy przepis stosuje się odpowiednio do części wymienionej.
Według § 2 art. 581 k.c., w innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.
Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w wyroku z dnia 9 marca 1973 r. (sygn. akt: I CZ 19/73) orzekł, że ocena, czy naprawa rzeczy w rozumieniu art. 581 k.c. jest istotna, czy też drobna, zależy od nakładu pracy niezbędnego do usunięcia wady, a ponadto od rodzaju wady, czyli zwłaszcza od wpływu tej wady na użyteczność całej rzeczy. Naprawa więc może być oceniona jako istotna w razie nagromadzenia się drobnych napraw, ale również w przypadku, gdy nakład pracy niezbędny do usunięcia wady nie jest duży, jednakże bez usunięcia tej wady użyteczność rzeczy jako całości byłaby zmniejszona.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a