Do pojemników i kuwet wsypujemy ziemię przeznaczoną dla rozsad, pozostawiając około 2 cm od rantu naczynia. Na wyrównaną powierzchnię wysiewamy rzutowo nasiona wybranych ziół, uklepujemy, spryskujemy delikatnie podłoże wodą o temperaturze pokojowej i przykrywamy szybą bądź naciągamy przezroczystą folię, by zahamować parowanie. Ustawiamy pojemniki na widnym parapecie i utrzymujemy temperaturę około 18°C. Po ukazaniu się liścieni folię lub szybę zdejmujemy. Dbamy o odpowiednie wilgoć, temperaturę i oświetlenie.
Wśród ziół wieloletnich do uprawy mamy: melisę, hyzop, estragon, lawendę, szałwię lekarską, tymianek, rutę zwyczajną, rozmaryn (niestety nie wytrzymuje zim i trzeba wnosić do pomieszczeń), dziurawiec zwyczajny. Nim rośliny wysadzimy na rabaty, należy odpowiednio przygotować stanowisko, nawożąc przefermentowanym kompostem lub obornikiem. Rośliny będą rosły w tym miejscu przez długi czas, musi im zatem wystarczyć składników pokarmowych. W kolejnych sezonach będziemy stosować jedynie nawozy pogłównie.
Estragon jest byliną o wzniesionych pędach i wąskich liściach. Liście zbieramy przez cały sezon. Rozmnażamy przez podział kłączy, sadzonki pędowe oraz wysiew nasion w marcu do pojemników. W maju wysadzamy na miejsce stałe – lekko ocienione, ale słoneczne, zachowując odstępy około 40 cm. Dziurawiec, zwany również ziołem św. Jana, dorasta do 100 cm wysokości. Nasiona wysiewamy w marcu do pojemników, w maju wysadzamy na miejsce stałe, wybierając miejsce nasłonecznione. Dobrze się czuje w ogrodzie skalnym. Hyzop lekarski jest zieloną krzewinką o purpurowoniebieskich kwiatach, dorastającą do 60 cm. Nadaje się na obwódki i żywopłoty. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek, a gdy mają około 3–5 cm wysokości, wysadzamy do gruntu. Wymaga stanowisk suchych i słonecznych. Nie znosi świeżo nawożonej gleby. Lawenda lekarska to niewysoka bylina o delikatnym zapachu, stosowana na żywopłoty, kwiaty wykorzystuje się do suszonych kompozycji kwiatowych. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek, a na miejsce stałe wysadzamy zioło w maju. Wymaga ono stanowisk słonecznych, bogatych w wapno. Lebiodka pospolita, czyli oregano, to bylina o drobnych kwiatach barwy białej, wyrasta czasem do 1 m wysokości. Nasiona można wysiać w kwietniu wprost do gruntu lub do skrzyneczek, a w maju wysadzić na miejsce stałe. Jest rośliną bardzo szybko się rozrastającą za pomocą odrostów korzeniowych. W okresie lata można rozmnażać roślinę przez sadzonki pędowe lub przez podział jesienią i wiosną. Melisa tworzy kępy wysokości do 60 cm o liściach z cytrynową nutą zapachową. Nasiona wysiewamy w marcu – kwietniu do płytkich pojemników. W maju przesadzamy na miejsce stałe. Roślinę można rozmnażać również przez podział wczesną wiosną. Rozmaryn lekarski może osiągnąć 3 m wysokości. Nasiona wysiewamy do pojemników w marcu – kwietniu lub pod koniec maja wprost do gruntu. Wymaga stanowiska słonecznego, suchego, gleby ubogiej, ale zasobnej w wapno. Ruta ma niebieskozielone liście i żółte kwiaty zebrane w baldachy. Roślina osiąga 1 m wysokości. Wymaga słonecznego stanowiska i gleby zasadowej. Może wywoływać zmiany skórne, więc lepiej prace pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach. Nasiona wysiewamy w marcu – kwietniu do skrzyneczek, a gdy roślina wytworzy 3 pary liści, wysadzamy ją do gruntu. Wymaga stanowiska suchego, słonecznego, udaje się na każdej glebie. Tymianek jest 30-centymetrową wiecznie zieloną krzewinką o różowych lub jasnofioletowych kwiatach. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek w marcu bądź w kwietniu wprost do gruntu. Wymaga stanowiska słonecznego.