Czy członkami rady nadzorczej mogą być wyłącznie rolnicy?
YWedług Prawa spółdzielczego, rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech członków. Co istotne, mogą być do niej wybierani wyłącznie spółdzielcy. Jeżeli jest to osoba prawna, do rady może być wybrana osoba niebędąca członkiem spółdzielni wskazana przez osobę prawną. Jednocześnie w statucie można wskazać pewne dodatkowe wymagania odnoszące się do składu rady i wymagań odnośnie do jej członków. Przykładowo w wyroku z 2 sierpnia 1985 r. (sygn. akt: II CR 230/85, OSNC 1986, nr 5, poz. 77) Sąd Najwyższy podkreślił, że wprowadzenie do statutu spółdzielni ogrodniczo-pszczelarskiej zastrzeżenia, że w skład rady nadzorczej powinno wchodzić nie mniej niż 75% członków producentów, jak również wzmianki, że taki sam udział powinni oni mieć wśród przedstawicieli wybieranych na walne zgromadzenie, nie jest sprzeczne z przepisami prawa spółdzielczego.
W przypadku spółdzielni rolniczych mogą być to wymagania dotyczące wykształcenia w zakresie ekonomiki rolnictwa, finansów czy prawa. Chodzi o to, aby były to osoby posiadające wiedzę i doświadczenie niezbędne do wykonywania szerokiego zakresu obowiązków. Przepisy stanowią także, że nie można być jednocześnie członkiem rady i zarządu tej samej spółdzielni.
Według art. 8 ustawy o spółdzielniach rolników, do rady nadzorczej spółdzielni rolników są wybierani członkowie spółdzielni rolników będący rolnikami.
Rada nadzorcza jest, co do zasady, organem obligatoryjnym. Wyjątkiem są grupy producentów rolnych, wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw oraz uznane organizacje producentów owoców i warzyw prowadzone w formie spółdzielni, a także spółdzielnie produkcji rolnej, w których liczba członków nie przekracza dziesięciu. Wtedy nie powołuje się rady, o ile statut nie stanowi inaczej – jej kompetencje wykonuje wówczas walne zgromadzenie członków.
Mimo że funkcje kontrolne i nadzorcze są zasadniczym i najbardziej charakterystycznym przedmiotem działania rady, nie są jednak jedynym. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 12 grudnia 2012 r. (sygn. akt: III CSK 49/12), nie jest jednak wskazane przekazywanie zbyt wielu funkcji zarządczych radzie nadzorczej.