Premia na rozpoczęcie działalności rolniczej przez rolników, którzy nie ukończyli 40 lat i prowadzą gospodarstwo nie dłużej niż 24 miesiące, wynosi 150 tys. zł. Od początku uruchomienia PROW 2014–2020 o premię wnioskowało 25 627 młodych rolników.
Właściciele małych gospodarstw (których wielkość ekonomiczna nie przekracza 13 tys. euro) na ich restrukturyzację mogą otrzymać 60 tys. zł.
Obie premie muszą zostać w całości przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. W przypadku młodych rolników minimum 70% premii należy zainwestować w środki trwałe, natomiast w przypadku właścicieli małych gospodarstw – minimum 80%.
Rolnicy, którzy otrzymali premię dla młodego rolnika, nie mogą starać się o premię na restrukturyzację małego gospodarstwa.
Wsparcie na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" jest skierowane do nowych grup producentów rolnych uznanych od 18 sierpnia 2020 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
Pomoc nie jest dostępna dla podmiotów zrzeszających producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.
Więcej o pomocy dla młodych rolników pisaliśmy w nr. 10. "Tygodnika", natomiast na restrukturyzację małego gospodarstwa – w nr. 11.