Nie trzeba czekać pięć lat
YArtykuł 2b ust. 1 i 2 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku osoby fizycznej natomiast – prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.
Stosownie do art. 2b ust. 3 ustawy, wcześniejsze zbycie może nastąpić tylko za zgodą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wydaną w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek nabywcy w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym.
Ograniczeń tych nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie osobie bliskiej. W rozumieniu ww. ustawy do takich osób zalicza się: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.
Potwierdza to m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 24/17), stwierdzająca, że zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego osobie bliskiej nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy.
Uchwała ta odnosi się do poprzedniego brzmienia przepisów, ale zachowuje aktualność. Do nowelizacji ustawy, która weszła w życie 26 czerwca 2019 r., osoby, które nabyły nieruchomości rolne, nie mogły zbyć nieruchomości przez 10 lat od nabycia, a zgodę na wcześniejsze zbycie wyrażał sąd. ●