Opłaty za odpady komunalne
YKażda gmina podejmuje decyzję o wysokości opłat za odpady komunalne w uchwale. Z reguły następuje w niej odwołanie do ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W świetle art. 6c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. W przypadku nieruchomości, o której mowa w art. 6c ust. 1, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn: liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość lub ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.
Rada gminy może uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. Może także zróżnicować stawki opłaty w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także od rodzaju zabudowy. Rada gminy ma prawo stosować łącznie różne kryteria różnicujące stawki opłaty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Olsztynie w orzeczeniu z 1 października 2020 r. (sygn. akt: I SA/Ol 399/20) orzekł, że do ustalenia opłaty według wybranej metody należy przyjąć dwa czynniki. Jednym jest stawka opłaty, zaś drugim, w zależności od wyboru metody – albo liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo ilość zużytej wody z danej nieruchomości, albo też powierzchnia lokalu mieszkalnego.
Przy czym użyte w pkt 1 ust. 1 art. 6j ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określenie "liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość" oznacza co innego niż konstrukcja oparta na liczbie mieszkańców gospodarstwa domowego. Zamieszkujący nieruchomość nie muszą tworzyć gospodarstwa domowego.
Ponadto osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie zawsze musi zamieszkiwać nieruchomość. Zatem może wystąpić różnica w wyniku wyliczenia opłaty stanowiącej iloczyn stawki opłaty i liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz opłaty stanowiącej iloczyn stawki opłaty i liczby mieszkańców gospodarstwa domowego.