Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Orzeczenie uprawniające do ulgi rehabilitacyjnej

Data publikacji 28.03.2021r.

XMąż od 6 lat pobiera rentę z KRUS. Ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie i samodzielnej egzystencji. W ubiegłym roku dodatkowo uzyskał orzeczenie powiatowego zespołu o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem, że niepełnosprawność datuje się od 2014 r. Od przejścia męża na rentę korzysta on z ulgi rehabilitacyjnej przy rozliczaniu podatku dochodowego. Niedawno składałam PIT męża w urzędzie skarbowym i dowiedziałam się, że uznawane są tylko orzeczenia wydane przez ZUS i powiatowe zespoły. Czy mężowi grożą jakieś nieprzyjemności z tego powodu, że do ubiegłego roku miał tylko orzeczenie z KRUS?
YInformacja udzielona Pani w urzędzie skarbowym nie jest prawidłowa. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu podlegającego opodatkowaniu odlicza się kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Artykuł 26 ust. 7d ww. ustawy wskazuje, że warunkiem odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

r e k l a m a

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znacznego, umiarkowanego, lekkiego) lub
orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, lub
decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

Odliczeniu od dochodu podlegają, co do zasady, wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.
W piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 grudnia 2018 r. (sygn. akt: 0112-KDIL3-2.4011.408.2018.1.JKW) czytamy m.in., że obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa – regulowane różnymi ustawami i prowadzone przez różne instytucje:

orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS; szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny, którzy podlegają lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny – podlegający komisjom lekarskim MON lub MSWiA;
orzecznictwo do celów pozarentowych – prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

W związku z tym, gdy podatnik posiada decyzję wymienioną w art. 26 ust. 7d pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydaną przez uprawniony organ, w tym również przez komisję lekarską MON, MSWiA i KRUS, spełnia warunki do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Nie zależy to od tego, czy posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach.
Pani mężowi przysługiwała zatem ulga rehabilitacyjna na podstawie posiadanego przez niego orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika KRUS. Urząd skarbowy nie powinien mieć co do tego żadnych zastrzeżeń, zwłaszcza że Pani mąż od ubiegłego roku legitymuje się też orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym z datą wsteczną. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a