Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez KRUS na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Kasa promuje w ten sposób zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz rozpowszechnia informacje dotyczące zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym. Udział w konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Warunkiem jest, by przynajmniej jeden z właścicieli podlegał ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.
Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 23 kwietnia br. Chętni przekazują do placówki terenowej Kasy formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej KRUS lub w siedzibie oddziału terenowego). Konkurs przebiega w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Komisje regionalne i wojewódzkie będą wizytowały gospodarstwa i oceniały: obejścia, porządek, stan techniczny budynków oraz maszyn i urządzeń rolniczych, sposób przechowywania środków ochrony roślin i substancji niebezpiecznych, warunki utrzymywania zwierząt, estetykę gospodarstwa oraz zastosowane rozwiązania, które wpływają na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających na terenie gospodarstwa. Wykonają także dokumentację zdjęciową. Od lipca do sierpnia (termin uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju) odbędzie się wizytacja 16 gospodarstw, które zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego. Rozstrzygnięcie konkursu na etapie centralnym nastąpi nie później niż 30 października. Laureaci wszystkich etapów konkursu otrzymają nagrody rzeczowe i pieniężne.
Konkurs organizowany jest przez KRUS, we współpracy z ministerstwem rolnictwa oraz PIP, KOWR i ARiMR. Tegoroczna edycja konkursu uzyskała patronat honorowy prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Tygodnik Poradnik Rolniczy" sprawuje patronat medialny. Partnerem strategicznym konkursu jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
W siedemnastu dotychczasowych edycjach konkursu udział wzięło ponad 20 tys. gospodarstw indywidualnych.