Zwrot płatności rolnośrodowiskowej
YPrzede wszystkim należy podkreślić, że w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu. Tak wynika z art. 18 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego z 5 lutego 2015 r. Zatem skoro użytkował Pan grunty sąsiada za jego zgodą w ramach dzierżawy czy bezczynszowego użytkowania, to Panu należały się płatności bezpośrednie.
Z kolei kwestie związane z płatnościami rolno-środowiskowo-klimatycznymi reguluje rozporządzenie z 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego" z PROW na lata 2014–202. Według jego § 34 płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna podlega zwrotowi, jeżeli rolnik nie realizuje całego zobowiązania lub nie spełnia innych warunków przyznania tej płatności określonych w rozporządzeniu.
Płatność podlega zwrotowi również w przypadku, gdy np. rolnik zmniejszył wielkość obszaru, na którym powinien realizować zobowiązanie w ramach danego pakietu lub jego wariantu wymienionego w § 4 ust. 1 pkt 2–6 (w tym pakiet nr 5). Przy czym zwrotowi podlega ta część płatności przyznanej w ramach danego pakietu lub jego wariantu, która odpowiada procentowemu stosunkowi powierzchni obszaru, na którym rolnik lub zarządca nie realizuje tego zobowiązania, do powierzchni obszaru, na którym powinno być ono realizowane.