Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

Amerykanie ustalają zasady handlu na wypadek stwierdzenia przypadków ASF

Data publikacji 29.03.2021r.

Stany Zjednoczone i Kanada podpisały w marcu porozumienie dotyczące wspólnych działań w celu zminimalizowania zakłóceń w handlu, w przypadku gdy na kontynencie północnoamerykańskim zostanie stwierdzony wirus ASF. Jednocześnie współpraca ma ochronić pogłowie świń w obu krajach przed wybuchem epidemii afrykańskiego pomoru świń.

Europa walczy z afrykańskim pomorem świń, a kraje Ameryki Północnej opracowują strategie na wypadek pojawienia się wirusa na ich kontynencie. Stany Zjednoczone prowadzą szereg działań zabezpieczających granice przed przedostaniem się wirusa. Nadzór i kontrola nad drogami przemieszczenia wirusa są tam na wysokim poziomie. Służby celne i graniczne współpracują ze sobą i pomagają w tworzeniu nowych regulacji i przepisów, na lotniskach są prowadzone konfiskaty niedozwolonych produktów pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej jednak Stany Zjednoczone obawiają się zawleczenia wirusa ASF wraz z importowanymi surowcami paszowymi z Chin, których sprowadzają znaczne ilości, a jak wiadomo wirus pustoszy chińskie chlewnie i jest poza jakąkolwiek kontrolą.
Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Kansas dowiedli, że poekstrakcyjna śruta sojowa powinna być przechowywana średnio 125 dni po produkcji lub wysyłce, aby wykluczyć ryzyko pozostania w niej wirusa ASF. Dopiero wówczas wirus ulega całkowitemu rozkładowi. Jest to znacznie dłuższy okres przechowywania niż sugerowane wcześniej 52 dni. Impo...

Pozostało 60% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

Zobacz także