Uczestnicy pierwszej debaty odpowiadali na pytania: m.in., Jak przełamywać główne bariery eksportu żywości poza kraje UE, zmienić jego strukturę i zachęcić rodzime firmy do wysyłania swoich produktów na rynki afrykańskie czy azjatyckie? Czy eksport żywności może zniwelować ogromny deficyt w handlu z Azją? Dokąd powinniśmy eksportować żywność przetworzoną?
Paneliści podkreślali, iż rynki stoją otworem dla polskich produktów rolno-spożywczych, ale aby na nie wejść, trzeba bardzo dobrze przygotować ofertę. Niezbędna jest też promocja, a na nią ze względu na brak w Polsce silnych organizacji repetujących producentów i przetwórców nie wykorzystujemy unijnych środków.
W części poświęconej innowacjom w rolnictwie Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w KPRM, zastępca przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, mówił m.in. o tym, że jeśli przegapimy ten moment i nie wykorzystamy danych, jakie mamy na temat całego naszego rolnictwa i gospodarstw, i odpowiednio ich nie przetworzymy, to przegramy. Nie będziemy w stanie zrealizować nie tylko ambitnych celów, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład, ale także konkurować na rynkach trzecich.
Więcej o tematach poruszanych podczas EFR napiszemy w kolejnym numerze.