Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie samym mlekiem żyje człowiek

Data publikacji 29.03.2021r.

Młody, ambitny rolnik Sebastian Konopka postawił na dywersyfikację źródeł dochodu w gospodarstwie. Najważniejszym kierunkiem produkcji, zapewniającym – zdaniem rolnika – stabilny i systematyczny dochód jest produkcja mleka. Równocześnie Sebastian osiąga bardzo dobre wyniki w uprawie m.in. zbóż ozimych, rzepaku czy buraków cukrowych, gdzie w ubiegłym roku uzyskał średni plon korzeni na poziomie 80 ton z ha. Wysokie zbiory dają satysfakcję, ale również impuls do kolejnych inwestycji.

mazowieckie
Stado podstawowe utrzymywane jest w stropowej, przejazdowej oborze uwięziowej. Pomimo że budynek ma już swoje lata, konstrukcja pozwoliła na zastosowanie paszowozu, model TMR Profi, marki Sano, o pojemności 5 m3. Wyjątkowo zgrabne wymiary maszyny, czyli niska wysokość pozwalają, aby bez problemów zmieścił się w ciasnym korytarzu. Zdaniem Sebastiana Konopki, jest to jedna z najbardziej trafionych inwestycji. Maszyna znacznie usprawniła proces związany z zadawaniem paszy dla bydła, a pełna dawka TMR jest zadawana raz dziennie.
– Od chwili wprowadzenia wozu paszowego w żywieniu krów stosujemy zbilansowaną dawkę TMR. W jej skład wchodzi m.in. 500 kg kiszonki z kukurydzy, 250 kg sianokiszonki, 25 kg mielonego ziarna z kukurydzy oraz dodatkowe 150 kg stanowią łącznie: śruta zbożowa, rzepakowa oraz dodatki mineralno-witaminowe – dodaje Sebastian Konopka. Pasza w postaci TMR, jest pobierana chętniej przez bydło, wpływając pozytywnie na wydajność.
Warto podkreślić, że gospodarstwo od kilku lat należy do grupy producenckiej utworzonej przez Zakład Mleczarski Sp. z o.o. w Płońsku. Dzięki temu rolnicy mogą korzystać z wielu profitów w postaci m.in. nieco wyższej ceny skupu mleka. Dodatkowo gospodarstwo może korzystać z wielu usług wykonywanych w ramach grupy producenckiej.
– Są to różne usługi począwszy od koszenia kukurydzy sieczkarnią po podsiew traw specjalistycznym siewnikiem. Warto podkreślić, że usługi wykonywane są dla członków grupy przez firmy z nią współpracujące. Specjalny fundusz utworzony w grupie, pozwala – w zależności od ilości dostarczonego surowca – na uzyskanie korzystniejszej ceny usług. W skali roku są to zauważalne środki, pozwalające na skoszenie od kilku do nawet kilkunastu hektarów kukurydzy sieczkarnią gratis – opowiada młody rolnik.
Istotne zmiany w gospodarstwie państwa Konopków rozpoczęły się w roku 2013. Wszystko za sprawą modernizacji gospodarstwa przeprowadzonej za pomocą środków z PROW, które zostały przeznaczone na zakup maszyn rolniczych.
– To jedna z największych inwestycji, dzięki której zakupiliśmy sporą część parku maszynowego m.in. ciągnik Claas Arion 610, rozrzutnik Joskin Siroko oraz 3-metrowy zestaw uprawowo-siewny – mówi Sebastian Konopka dodając, że nowy sprzęt pozwala na lepszą wydajność pracy oraz wysoki komfort. Od kilku miesięcy rolnik jest posiadaczem ładowarki teleskopowej Manitou MLT 634-120, która usprawniła prace związane z załadunkiem płodów rolnych. Jedną z ostatnich ważnych inwestycji w gospodarstwie jest hala magazynową o wymiarach 15x30 m, o wysokości 5 m. Obiekt o konstrukcji stalowej wykonany został z blachy trapezowej. Duży magazyn pozwolił bezpiecznie przechowywać płody rolne przez dłuższy okres w oczekiwaniu na korzystniejszą cenę w skupie.
– W tym roku producenci zbóż zaobserwowali, jak ceny pszenicy wzrosły w czasie kilku miesięcy. Własny magazyn pozwolił ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami pośredników. Gdy nie masz gdzie przechować plonów, musisz je sprzedać w żniwa – podsumował Sebastian Konopka.

Łukasz Łuniewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a