Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Niech zniknie ten przeklęty wirus

Data publikacji 29.03.2021r.

Kramsk, wieś położona w powiecie konińskim w pobliżu słynnego Lichenia. Obecnie liczy niespełna dwa tysiące mieszkańców. W 1886 roku powstała tu Straż Ogniowa, a o podjęciu tej decyzji w dużej mierze zaważyła powódź, która wówczas nawiedziła okolicę. Wójtem gminy był w tamtych latach Rusin z Dębicza, mieszkaniec sąsiedniej wsi, która w późniejszym okresie została włączona do Kramska.

wielkopolskie
Pierwszym prezesem nowo powstałej organizacji strażackiej został dh Milbrant z Nowego Czarkowa zaś naczelnikiem dh Julian Makowski z Kramska. Organizacja nazwana Strażą Ogniową nie miała swojej siedziby. Działała więc w prowizorycznie, choć do gaszenia pożarów starała się wyjeżdżać systematycznie.
W latach 1912-1914 w Kramsku wybudowano pierwszą strażnicę. Mieściła ona salę widowiskową ze sceną, służącą zarówno do organizowania zabaw, przedstawień teatralnych i przechowywania sprzętu strażackiego. Kamienie na fundamenty pod budowę, strażacy przynosili z okolicznych pól na własnych plecach. Wraz z powstaniem Straży Ogniowej i wybudowaniem pierwszej remizy w Kramsku zaczęto organizować życie kulturalne.
Dzisiaj w gminie Kramsk funkcjonuje 12 jednostek OSP w tym 2 z nich są zrzeszone w krajowym systemie KSRG. Należą do nich wspomniana OSP Kramsk, specjalizująca się w ratownictwie chemiczno-technicznym oraz OSP Grąblin.
Na czele kramskich strażaków już drugą kadencję stoi prezes dh Dariusz Grochowski, którego ojciec Józef był strażakiem, a teraz w jego ślady poszedł syn Patryk. Nie mniej kluczową rolę w jednostce w Kramsku odgrywa dh Piotr Ciesielski, któremu prezes powierzył stanowisko naczelnika. Dumą nie tylko strażaków kramskich, ale również mieszkańców wsi jest słynna w powiecie strażacka Izba Pamięci prowadzona przez dh. Stanisławę Rybicką-Adamczyk.
- Na dzień dzisiejszy z naszą strażą związanych jest 81 druhów, w tym 30 jest w JOT, czyli Jednostce Operacyjno-Technicznej. Godny podkreślenia jest fakt, że do tej grupy strażaków przeszkolonych do udziału w akcjach należą trzy kobiety: dh Aleksandra Tylkowska, dh Karolina Idzik oraz dh Karolina Bugajska. Jesteśmy z nich dumni i chciałbym dodać, że są wśród nas dwaj strażacy zawodowi, dh Robert Dzikowski oraz jego syn Maciej – podkreślił prezes Dariusz Grochowski.
Nie mniej powodów do dumy przysparzają młodzi druhowie. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 11 członków. Podczas zawodów pożarniczych stanowią drużynę mieszaną składającą się z dwóch dziewcząt i pięciu chłopców. Młodzi druhowie są doskonale wyszkoleni, o czym świadczy fakt, że od lat zajmują czołowe miejsce w gminie. Na dwanaście gminnych zespołów zazwyczaj plasują się w pobliżu podium, czyli na czwartym miejscu. Jak powiedział ich opiekun dh Mateusz Lewandowski, nadszedł czas na zajmowanie miejsc medalowych.
Wójtem gminy Kramsk jest Andrzej Nowak, pełniący swoją funkcję pierwszą kadencję. – Nasza współpraca z wójtem układa się dobrze. Mam nadzieję, że dzięki jego wsparciu finansowemu i zaangażowaniu uda nam się wymienić 16-letniego Stara Mana. Zakup nowego samochodu został z władzami urzędu gminy wstępnie omówiony i co najważniejsze zarówno wójt, jak i radni wyrazili zgodę. To napawa optymizmem, co jest dla nas niezmiernie budujące – powiedział dh Dariusz Grochowski.
- W 2020 r. na terenie jednostki w trzech pomieszczeniach garażowych przeprowadziliśmy wymianę instalacji elektrycznej. Chcielibyśmy podziękować za wsparcie finansowe urzędowi gminy oraz KSRG. Przed nami kolejne inwestycje, i mam nadzieję, że jak przed laty wspomogą nas PSP, Wojewódzki Oddział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz MSWiA – powiedział dh Piotr Ciesielski.
- Skoro mówimy o inwestycjach – dodaje prezes dh Dariusz Grochowski – wierzę, że jeszcze w tym roku uda nam się wyremontować salę widowiskową. Dzięki finansowemu wsparciu z Urzędu Pracy z programu „Bezzwrotna pożyczka” zakupiliśmy m.in. panele na podłogę. Przyznanie tej „pożyczki” to zasługa naczelnika dh Piotra Ciesielskiego oraz dh Grzegorza Adamczyka. Obaj druhowie w środowisku strażackim uchodzą za ekspertów w pisaniu tego typu wniosków i monitorowaniu ich dalszej urzędowej drogi. Olbrzymim wsparciem jest również dla nas kolejny, młody druh Daniel Leśniewski, który będąc doskonałym strażakiem równie świetnie radzi sobie na polu informatycznym. Każdy ma swoje marzenia, a o czym marzą strażacy z Kramska?
- Marzymy o tym, by wreszcie zniknął ten przeklęty koronawirus – mówi dh Stanisława Rybicka-Adamczyk. – Przez ciągłe ograniczenia, obostrzenia nie możemy spotykać się z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach. Drugim już bardziej realnym marzeniem jest zakup nowego samochodu, o którym wcześniej wspomniał prezes Grochowski – powiedziała na zakończenie dh Stanisława Rybicka-Adamczyk.

Krystyna Nowakowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a