Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Produkcja mięsa in vitro na szczęście wciąż zbyt droga

Data publikacji 29.03.2021r.

Holendrzy dowiedli, iż koszty produkcji mięsa z hodowli komórkowych są nadal wielokrotnie wyższe niż koszty produkcji tradycyjnych produktów mięsnych. Według analizy rynku przeprowadzonej przez firmę CE Delft, aby mięso laboratoryjne stało się konkurencyjne, należałoby znacznie obniżyć koszty produkcji. Największe koszty generuje w niej podłoże hodowlane i zawarte w nim czynniki wzrostu oraz białka rekombinowane, zwłaszcza albuminy.
Holendrzy wyliczyli, iż nawet przy znacznym zmniejszeniu zapotrzebowania na pożywkę hodowlaną i znacznym obniżeniu kosztów czynników wzrostu i białek produkcja mięsa in vitro nadal kosztowałaby około 15 dolarów (12,58 euro) za kilogram, podczas gdy koszt produkcji mięsa konwencjonalnego wynosi około 2 dolarów (1,68 euro) za kilogram. W celu dalszego obniżenia kosztów należałoby znacznie obniżyć dotychczasowe wymagania dotyczące rentowności odpowiednich inwestycji – producenci mięsa z probówki musieliby wydłużyć wymagany okres zwrotu z 4 do 30 lat. W ten sposób koszty produkcji mogłyby zostać zredukowane do 7,74 dolarów (6,49 euro) za kilogram.
Konsultanci z CE Delft sugerują, że część kosztów inwestycji mogłaby zostać sfinansowana na przykład z dotacji unijnych w ramach Zielonego Ładu. W takie projekty mogliby się również zaangażować darczyńcy non profit.
Takiej propozycji na pewno nie podzielają europejscy rolnicy. Jeśli w ramach Zielonego Ładu mają być realizowane strategie: bioróżnorodności oraz od pola do stołu, to jak się ma do niej produkcja mięsa z probówki? Nie wpływa ona ani na zachowanie bioróżnorodności, ani na skracanie drogi między polem a stołem. Nie może być zgody na finansowanie produkcji mięsa in vitro z kieszeni wszystkich podatników.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a