Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rosjanie koncentrują produkcję świń, ale do Niemców im jeszcze daleko

Data publikacji 29.03.2021r.

Jeszcze parę lat temu, kiedy Rosja wprowadziła embargo na import, m.in. wieprzowiny, analitycy wskazywali, iż luka ta długo nie zostanie zapełniona. Rosja wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Unii Europejskiej w lutym 2014 roku z uwagi na ASF. Kolejne restrykcje zostały wprowadzone w sierpniu tegoż roku ze względów politycznych i objęły, oprócz Unii Europejskiej, USA, Kanadę, Norwegię i Australię. Przed embargiem w 2013 roku do Rosji wjeżdżało ponad 600 tys. ton wieprzowiny. Tymczasem już w 2016 roku dzięki inwestycjom w fermy wielkotowarowe rosyjska produkcja wieprzowiny wzrosła rok do roku o około 10% do 2,9 mln ton. Tym samym Rosja zwiększyła czterokrotnie eksport w skali roku do ponad 18,7 tys. ton. Zaczęto mówić, iż Rosja ma szansę stać się w najbliższych latach znaczącym eksporterem wieprzowiny, ograniczając coraz bardziej import.
Jak donosi Agra Europe, wielcy przemysłowi producenci wieprzowiny w Rosji stali się w ubiegłym roku jeszcze silniejsi i zwiększyli swoją produkcję w ponadprzeciętnym tempie. Według badania przeprowadzonego przez rosyjskie stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej (NSS), 10 największych firm wyprodukowało łącznie prawie 2,55 mln ton wieprzowiny (w przeliczeniu na wagę żywą). Było to o 380 tys. ton (17,5%) więcej niż w 2019 roku. Natomiast całkowita przemysłowa produkcja wieprzowiny wzrosła o 10,8% do 4,89 mln ton. Tym samym udział dziesięciu największych producentów żywca wieprzowego w całkowitej produkcji wzrósł do 52%. Dla porównania – w 2017 roku stanowił 42,4%.
Co dziesiąty kilogram wieprzowiny produkowanej w Rosji pochodzi z holdingu rolnego Miratorg. Przedsiębiorstwo to zajmuje również czołowe miejsca w rankingach dotyczących produkcji wołowiny, zajmuje się także produkcją mięsa drobiowego, kiełbasy i dań gotowych. W samą produkcję wieprzowiny holding zainwestował 63 mld rubli (ponad 3,2 mld zł). Miratorg w 2020 roku wyprodukował 522,5 tys. ton wieprzowiny, tj. o ponad 22% więcej niż w 2019 roku. Przedsiębiorstwo to opiera produkcję głównie na paszach własnych. Utrzymuje około 3,4 mln sztuk świń rocznie. Do grona świńskich gigantów należą, poza Miratorgiem, również takie przedsiębiorstwa, jak: Velikolusky, RusAgro, Cherkizovo, Agropromkoplektatsiya, Agro-Belogory, Sibagro JSC, Agroeco, RBPI/CPF oraz APK Don. Velikolusky, RusAgro i Cherkizovo w ubiegłym roku wyprodukowały każdy z osobna około 307 tys. ton wieprzowiny. Były to wyniki odpowiednio o ponad 22%, 15% oraz 26% lepsze niż w 2019 roku.
Jednak najsilniejszy wzrost produkcji w ubiegłym roku odnotowała Grupa Agroeco, zwiększając produkcję o 39,9% do 226,7 tys. ton. Jak podał NSS, było to spowodowane głównie oddaniem do użytku nowych młynów paszowych i zakładów produkcji trzody chlewnej w obwodzie tulskim, około 200 km na południe od Moskwy.
Jak oceniają eksporci z AgE, pomimo wzrostu w porównaniu z Niemcami koncentracja produkcji świń w Rosji jest nadal niska. Według ISN w 2019 roku 10 największych firm w Niemczech odpowiadało za 80% krajowego uboju świń.

ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a