Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W lipcu ruszy kolejna edycja "Mojego Prądu"

Data publikacji 29.03.2021r.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zapowiada, iż w lipcu br. ruszy nowy nabór na dofinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej z "Mojego Prądu". Nabór wniosków ma potrwać do 20 grudnia br. lub do wyczerpania alokacji środków. To będzie już trzecia odsłona tego bardzo popularnego wśród Polaków programu.
Jak zapowiada NFOŚiGW, "Mój Prąd" będzie finansowany ze środków unijnych. Za koszty kwalifikowane będą uznawane wydatki poniesione w okresie od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2023 roku. Zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru, ale po 31 stycznia ub.r., będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie.
Na dofinansowanie, wzorem ubiegłych naborów, zakwalifikować mogą się instalacje o mocy 2–10 kW. Ogólnie dofinansowanie to jest przeznaczone dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, czyli prosumentów, którzy mają zawartą umowę kompleksową na wprowadzenie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dofinansowaniu będzie podlegał zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW pracują jeszcze nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu. Rozważane są możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła bądź chłodu.
Paweł Mirowski zapowiada, iż kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo NFOŚiGW chce położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej, dlatego dofinansowaniu mają podlegać także dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.
Jak zaznacza Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, program ten jest bardzo oczekiwany przez mieszkańców Polski. Dzięki niemu Polska przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku zainstalowano u nas 2,2 GW w fotowoltaice – to dwukrotnie więcej niż w 2019 roku.
Szczegóły trzeciej edycji programu "Mój Prąd" wraz z przewidywanym budżetem na jego realizację zostaną podane wkrótce.

ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a