YZgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, niemające osobowości prawnej, będące:
r e k l a m a
właścicielami gruntów,
posiadaczami samoistnymi gruntów,
użytkownikami wieczystymi gruntów,
posiadaczami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, a także jeżeli dotyczy nieruchomości znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości,
jest bez tytułu prawnego, z wyjątkiem gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych; w tym przypadku podatnikami są odpowiednio jednostki organizacyjne KOWR i LP.
W myśl art. 3 ust. 3 ww. ustawy, dzierżawca prywatnych gruntów może być podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych.Stosownie zaś do art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego i nie prowadzi działu specjalnego, nie licząc gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków osobie niebędącej małżonkiem emeryta lub rencisty oraz jego zstępnym bądź pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym, jak też małżonkiem tych osób.
Obecnie KRUS uznaje umowy zawarte z dziećmi za zaprzestanie działalności rolniczej uprawniające do otrzymania renty lub emerytury w pełnej wysokości. Jednak umowa, jaką zawarł Pan z synem, nie odpowiada warunkom określonym w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników i dlatego nie wywołuje skutku w postaci przeniesienia obowiązku podatkowego z Pana na syna.
Jak stwierdził WSA w Białymstoku w wyroku z 22 grudnia 2015 r. (sygn. akt: I SA/Bk 744/15), postanowienia umowy dzierżawy, której nie zawarto na warunkach przewidzianych w art. 3 ust. 3 ustawy o podatku rolnym, nie mogą wyłączyć z ustawowego obowiązku podatkowego. Nie wchodzi to bowiem w zakres regulacji pozostawionej uznaniu stron umów cywilnoprawnych. ●