Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Silosy małych i dużych pojemności

Data publikacji 07.04.2021r.

Polscy rolnicy mają ogromny wybór oraz dostępność systemów i urządzeń do przechowywania ziarna. Nasz kraj może pochwalić się istnieniem wielu uznanych producentów silosów zbożowych oraz urządzeń peryferyjnych do ich obsługi. Oferta jest szeroka od małych obiektów o pojemności kilkudziesięciu ton po ogromne konstrukcje mogące zgromadzić tysiące ton ziarna. Produkowane w Polsce silosy doceniane są za granicą. Istniejące w naszym kraju firmy podbijają rynki wschodnie gdzie jest duże zapotrzebowanie na baterie silosów mogące pomieścić dziesiątki tysięcy ton zboża.

Firmy BIN nie trzeba żadnemu polskiemu rolnikowi przedstawiać. To ona w naszym kraju rozpoczęła rewolucję związaną z przechowywaniem ziarna przez długi okres czasu. Jej oferta jest stworzona pod potrzeby polskich rolników. Produkuje na szeroką skalę silosy o pojemności kilkudziesięciu ton jak i większe konstrukcje na potrzeby średnich i dużych gospodarstw. BIN do swojej oferty wprowadził także silosy z blachy falistej.
- W ostatnich latach najczęściej kupowanymi silosami zbożowymi BIN są zbiorniki o ładownościach 60-70 ton – to w odniesieniu do średniej wielkości gospodarstwa rolnego. Dużą popularnością cieszą się również zbiorniki mniejsze 40-60 ton, które wprowadziliśmy w odpowiedzi właśnie na zapotrzebowanie klientów – mówi Karol Pawłowski kierownik marketingu BIN.
Polski producent w ubiegłym roku notował znaczy przyrost sprzedaży silosów o ładowności powyżej 500 t. W ubiegłym roku BIN do swojej oferty wprowadził silosy z blachy falistej. Pozwoliło to na wkroczenie do segmentu silosów o największych pojemnościach. Firma stworzyła pięć wariantów takich silosów. Najmniejsza linia FBIN9 ma średnicę 8,59 m i można w niej zmagazynować od 500 do 760 t. ziarna. Największa FBIN19 ma aż 19,1 m średnicy. Maksymalna pojemność wynosi 5 tys. t. ziarna.
Silosy do przechowywania zboża to także element systemów, które odpowiadają za produkcję pasz w gospodarstwach. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są silosy o konstrukcji lejowej. W Polsce nie brakuje firm, które specjalizują się w produkcji obiektów do przechowywania zboża oraz wytwarzania paszy dla zwierząt. Wielkopolska firma Zuptor w swojej ofercie ma nie tylko silosy lejowe o pojemności od 30 do 150 t. Wytwarza także specjalistyczne konstrukcje do przechowywania paszy z włókna szklanego, a także elementy niezbędne do budowy magazynów, suszarni, linii paszowych oraz instalacji do czyszczenia i zaprawiania ziarna.
Silosy z włókna szklanego przeznaczone są do przechowywania wszelkiego rodzaju pasz, śruty oraz zbóż. Konstrukcje takie są lekkie i wytrzymałe. W porównaniu do urządzeń stalowych nie są narażone na korozję, nie zachodzi w nich intensywne skraplanie. Gwarantują zachowanie, jakości paszy i zbóż. Chronią przechowywany materiał przed czynnikami zewnętrznymi oraz gwarantują higienę materiału. Są to lekkie konstrukcje, które dodatkowo nie wymagają dodatkowych czynności konserwujących. Zalet ich jest więcej to między innymi wysoka odporność na różnice temperatur, co zmniejsza ryzyko pleśni i chorób zwierzęcych, gładkie ściany, a więc brak zawieszania się składowanego materiału oraz szybki i równomierny wyładunek. W ofercie firmy Zuptor dostępne są silosy lejowe z włókna szklanego o pojemności 3,6 do 31,2 t.
W naszym kraju nie brakuje także producentów i dystrybutorów silosów wielkogabarytowych, których pojemność wynosi nawet kilkadziesiąt tys. t. AG Projekt to firma, która oferuje urządzenia do suszenia, transportu i magazynowania ziarna. Słynie z produkcji suszarni o dużych pojemnościach zasypu. W ofercie ma także silosy wielkogabarytowe hiszpańskich firm Cordoba oraz Prado. Ich pojemność może sięgać odpowiednio 15 i 25 tys. t. Takie wielkości wydają się nieprawdopodobne z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa rolnego. Na konstrukcje takie jest jednak zapotrzebowanie ze strony firm przetwórczych i dużych podmiotów handlowych. Silosy wielkogabarytowe mające kilka tysięcy ton pojemności są budowane w dużych gospodarstwach i punktach skupowych. Rozbudowane baterie gdzie gromadzone jest zboże potrzebują nie tylko dużych silosów, ale także mniejszych, które służą do załadunku zestawów samochodowych. Są odpowiednio wcześniej napełniane, przez co cały proces może trwać względnie szybko.
AG Projekt w podwrocławskich Pietrzykowicach wytwarza silosy spedycyjne SLK o ładowności od 8,6 do 43,2 t. Wszystkie elementy są łączone za pomocą połączeń śrubowych, co ułatwia montaż i rozbudowę. Silosy zbożowe SLK wyposażone są w lej wysypowy o kącie spadku 45°, co umożliwia szybkie opróżnienie. Silosy zostały zaprojektowane, jako, konstrukcja modułowa o szerokości 3m i długości 3m. Kwadratowa podstawa pozwala na łatwe rozbudowywanie ich w zwartej strukturze, jeden przy drugim. Silosy mogą pracować prawie w każdym ciągu technologicznym. Jest to uzależnione od konstrukcji i specyfikacji danego obiektu.
Riela Polska swoje dwie hale produkcyjne ma zlokalizowane w Czymanowie na Pomorzu. Rolnikom oferuje ponad 400 modeli silosów płaskodennych o ładowności od 30 do 20 tys. ton. Producent opracowywanie elewatorów zbożowych realizuje wraz z inwestorem w miejscu jego powstania. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużych obiektów składających się ze znacznej ilości silosów. Każdy projekt ma, bowiem indywidualny charakter uwzględniający warunki miejscowe danego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa. Opracowywane są duże koncepcje a rozwiązania przedstawiane są w technologii 3D.
Silosy dużych pojemności są z naszego kraju eksportowane na rynki zewnętrzne. Riela przeprowadziła prace badawcze we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, których efektem było powstanie innowacyjnej konstrukcji "wielkogabarytowych silosów przemysłowych z blachy falistej".
- Silosy w Polsce produkowane są i sprzedawane do krajów całej Europy. Spora ich ilość trafia na duże rynki wschodnie, które potrzebują silosów dużych pojemności. Wybierają więc silosy wielkogabarytowe. Największy, jaki sprzedaliśmy w Polsce miał 8 tys. t. ładowności – mówi Krzysztof Laskowski z Riela Polska.
W Polsce Riela specjalizuje się w dostarczaniu baterii silosów, także lejowych dla dużych gospodarstw i przedsiębiorstw przetwórczych oraz firm handlowych. W ofercie są również mniejsze modele.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a