Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

System PSOR i 17 lat skutecznych działań

Data publikacji 07.04.2021r.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, koordynator Systemu Zbiórki Opakowań PSOR, już od kilkunastu lat z powodzeniem realizuje założenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP).

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakłada na użytkowników i sprzedawców środków ochrony roślin obowiązek zbiórki i zagospodarowania opakowań.

r e k l a m a

Zgodnie z polskim prawem

są oni zobowiązani do zwrotu opakowań środków ochrony roślin, sklasyfikowanych jako niebezpieczne. Dzięki stworzonemu przez producentów Systemowi Zbiórki Opakowań PSOR od 17 lat mogą wypełniać ten obowiązek w sposób prosty, bezpłatny i bezpieczny dla środowiska.
Z każdym rokiem masa opakowań rośnie. Rolnicy coraz chętniej uczestniczą w zbiórce udowadniając, że dbałość o środowisko naturalne jest dla nich istotna. Ten sam cel przyświecał producentom środków ochrony roślin, którzy w 2004 roku dobrowolnie rozszerzyli swoją odpowiedzialność za produkt od momentu jego powstania, do zagospodarowania opakowania po nim. Dużą wagę przywiązują bowiem do tego, w jaki sposób stosowane są oferowane przez nich produkty. Dlatego branża organizuje liczne szkolenia i tworzy materiały edukacyjne. Wszystko, by szerzyć wiedzę na temat odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin
System PSOR to narzędzie funkcjonujące z korzyścią dla rolnika, całkowicie bezpłatne dla użytkownika i sklepu, w pełni realizujące cele ROP. W trakcie 17 lat działania Systemu zebranych zostało ponad 24 tysiące ton opakowań! W 2020 roku w ramach Systemu PSOR rolnicy oddali łącznie 2,2 mln kg opakowań, co stanowiło ponad 67 proc. masy wprowadzonej przez uczestników Systemu.

Opakowania po środkach

ochrony roślin przyjmowane są po ich odpowiednim przygotowaniu przez rolnika. Muszą być dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane. Co więcej, opakowania po środkach ochrony roślin zbierane w ramach Systemu PSOR są poddawane procesom przetwarzania zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Materiał z recyklingu wykorzystywany jest do produkcji rur osłonowych do światłowodów. W 2020 roku aż 67 proc. zebranych opakowań poddano recyklingowi.
– Gospodarowanie odpadami jest jednym z kluczowych obszarów działalności przedsiębiorstw. Selektywna zbiórka, recykling a w efekcie gospodarka obiegu zamkniętego to kierunek, do którego dąży każdy odpowiedzialny biznes. Realizowany przez nas System Zbiórki Opakowań PSOR jest obecnie jedynym systemem z powodzeniem realizującym Rozszerzoną Odpowiedzialność Producentów – mówi Aleksandra Mrowiec, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Koszty funkcjonowania Systemu ponoszą firmy wprowadzające środki ochrony roślin i inne środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie, czyli ich producenci i importerzy. Użytkownicy i sprzedawcy nie ponoszą kosztów zbierania opakowań, a zyskują pewność, że działają odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.

Marek Kalinowski
Za informacją PSOR

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a