Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Fasola, groch, soczewica – siej je na zdrowie

Data publikacji 13.04.2021r.

Dziś stanowią część naszego jadłospisu i dostarczają wielu cennych składników. Z fasoli, grochu i soczewicy można przyrządzać ciekawe i wykwintne potrawy. Z nasionami fasoli poczekajmy do maja, gdyż lubią ciepło, a w zimnej i wilgotnej glebie kiełkują wolno, stając się łupem dla larw muchówek i ślimaków.
Strąki grochu cukrowego możemy zbierać już w maju, bo najsmaczniejsze są te niedojrzałe. Wysiewa się go w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatrów. Gleba powinna być przepuszczalna, o pH zbliżonym do 6,5–7,5. Termin wysiewu przypada, gdy gleba jest już rozmarznięta, ale wczesną wiosną. Siejemy w rzędy odległe od siebie od 20 do 40 cm, w zależności od odmiany – im wyższa, tym odstęp większy, na głębokość około 2 cm. Groch wymaga podpór i dużej wilgotności od kwitnienia do zbiorów. Po około 60 miesiącach jest gotowy do zbioru. Polecaną odmianą jest m.in. Premium, bardzo wczesna. Tworzy okazałe strąki, dorasta do 1,5 m. Bajka rodzi słodkie, delikatne, smaczne również na surowo strąki. Dorasta do 1–1,5 m wysokości, zbiera się ją pod koniec czerwca przy wysiewie do połowy kwietnia. Iłówiecki jest grochem o drobnych strąkach i stosunkowo niskich łodygach dorastających do 70 cm wysokości. Należy wysiać go najpóźniej do 20 kwietnia. Do zbioru nadaje się po około 2 miesiącach. Oregon Sugar Pod to ceniona odmiana o słodkim, rewelacyjnym smaku. Dorasta do około 70 cm wysokości. Do zbioru gotowy jest w czerwcu.

r e k l a m a

Czerwona, zielona...

Soczewica preferuje gleby lekkie, przepuszczalne i żyzne. Lubi umiarkowanie wilgotne podłoże i odczyn gleby o pH 6–6,5, stanowisko słoneczne lub półcieniste i osłonięte od wiatrów. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną. Jest wytrzymała na przymrozki. Kiełkuje po około 10 dniach od wysiewu. Rośliny dorastają do 75 cm wysokości. Zbiory przypadają po około 110 dniach uprawy, kiedy dolne strąki mają brązowy odcień, a nasiona są twarde. Bardzo dobra jest soczewica czerwona, pozbawiona łupinki, która jest wersją brązowej. Soczewica żółta ma delikatny smak, podobnie jak zielona, szybko się rozpada po ugotowaniu. Soczewica czarna jest podobna do kawioru. Stanowi doskonały dodatek do sałatek. Nasiona wysiewamy w rzędy odległe co 40 cm, natomiast w rzędzie umieszczamy co 25–30 cm na głębokość około 2 cm.

Znikająca fasola

Kiedyś królowała w naszych ogrodach, dziś ustępuje miejsca innym roślinom. Szkoda, bo jest bardzo wartościowa. A jej świeże, niezupełnie dojrzałe nasiona mają lekko orzechowy smak, bardziej niż suche. Szczególnie smaczne są nasiona odmian cukrowych lub perłowych. W handlu dostępne są również nasiona odmian kolorowych: żółtych, zielonych, marmurkowych, a także jednobarwne strąki z pstrokatymi nasionami. Mamy do wyboru nasiona odmian wysokich i niskich (od 50 cm do 150 cm wysokości). Wysiewamy je w połowie maja. Wschodzą po około 5–10 dniach. Nasiona umieszczamy na głębokość do 5 cm, w zależności od wielkości nasion – większe głębiej, mniejsze płycej. Fasola lubi stanowisko słoneczne, glebę próchniczną o pH 6,5–7,5. Odmiany karłowe sadzimy w rzędy co 40 cm, umieszczając nasiona w rzędzie co 20 cm, tyczne sadzimy w rzędy odległe co 60 cm, natomiast w rzędzie nasiona umieszczamy co 50 cm.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a