Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pielniki do upraw międzyrzędowych w barwach New Hollanda

Data publikacji 20.04.2021r.

Mechaniczne zwalczanie chwastów zyskuje na popularności. To efekt wycofywania z obrotu substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin. Ten trend dostrzegła firma New Holland, która w tym roku wprowadzi do swojej oferty pielniki międzyrzędowe SRC. Są one już znane na rynku, bo dotychczas były sprzedawane przez firmę Kongskilde, która kilka lat temu została przejęta przez CNH Industrial – właściciela New Hollanda.

Gama pielników SRC będzie liczyła 14 modeli uszeregowanych w dwóch grupach. Do pierwszej zaliczonych zostanie sześć maszyn obsługujących 6, 12 lub 18 rzędów, gdzie rozstaw między nimi wynosi 45 lub 50 cm. Te pielniki będą więc przeznaczone do niszczenia chwastów na plantacji buraków cukrowych lub słonecznika. Elementem roboczym będą tutaj zęby sprężynowe VCO w kształcie litery S zakończone gęsiostópkami. Działają one tak, że nie tylko wyciągają chwasty, ale wibrując otrząsają ich korzenie z ziemi, co przyspiesza wysychanie. Ich głębokość pracy jest regulowana kółkami podporowymi. Na każdej sekcji znajdują się też tarcze osłonowe chroniące rośliny oraz ograniczające zasypywanie ich ziemią. Zadanie utrzymywania stałego toru jazdy pielnika będą spełniały koła stabilizujące, których zadaniem będzie też utrzymywanie maszyny w międzyrzędziach, nawet w trakcie przejazdów na pochyłościach.
W drugiej grupie znajdzie się osiem pielników, które będą obsługiwały 4, 6, 8, 12 lub 16 rzędów rozstawionych co 60 lub 75 cm. Część z niech będzie można zatem wykorzystać w uprawie kukurydzy. W każdej sekcji znajdzie się koło o średnicy 29 cm i szerokości 10 cm kontrolujące głębokość pracy, dwie tarcze osłonowe oraz pięć uniwersalnych zębów, które – w porównaniu do zębów VCO – będą mogły pracować na nieco większej głębokości. Opcjonalne wyposażanie wszystkich pielników mają stanowić chwastowniki gwiazdowe, których zadaniem będzie usuwanie chwastów znajdujących się blisko uprawianych roślin. Ma być dostępny również tylny zagarniacz.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a