Pieniądze na regenerację prywatnych lasów
Rolnik musi złożyć w biurze powiatowym Agencji wniosek o udostępnienie materiału graficznego wraz z kartą informacyjną. Na materiale graficznym wskazuje działki ewidencyjne, na których planje inwestycje, oraz zaznacza ich granice.
Rolnik musi także zobowiązać się, że spełni wymogi planu zwiększenia odporności ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. O sporządzenie planu występuje się do nadleśniczego.
Na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie w nim drugiego piętra pomoc wynosi 8137 zł/ha – na gruntach w warunkach korzystnych, a 9249 zł/ha na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°. Wsparcie przewidziane na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk powstałych na skutek chorób w warunkach korzystnych to 12 538 zł/ha, natomiast o nachyleniu powyżej 12° – 14 213 zł/ha.
Na inwestycję w zróżnicowanie drzewostanu przez wprowadzenie podszytu właściciele lasu mogą otrzymać 4610 zł/ha (warunki korzystne) oraz 5210 zł/ha (nachylenie powyżej 12°). Z kolei w przypadku zakładania remizy pomoc wynosi 848 zł – bez względu na powierzchnię realizacji inwestycji i rodzaj gruntu. Wysokość wsparcia na czyszczenie późne to 764 zł/ha (warunki korzystne), a 917 zł/ha na nachylonych.
Dofinansowanie na zabiegi ochronne przed zwierzyną (drugie piętro w drzewostanie, podszyt lub dolesianie luk, założenie remizy) wynosi:
424 zł/ha na zabezpieczenie sadzonek repelentami,
1488 zł/ha na zabezpieczenie sadzonek osłonkami,
8,82 zł/m.b. na ogrodzenie remizy siatką metalową o wysokości minimum 2 m.
Dofinansowanie nie przysługuje na obszarach Natura 2000 lub na terenach znajdujących się na liście obszarów podlegających prawnej ochronie oraz na terenie rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i narodowych lub ich otulinach, chyba że inwestycje nie zakłócą ochrony tych terenów. ms