Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przejęcie na własność użytkowanych gruntów

Data publikacji 20.04.2021r.

XOd 40 lat użytkuję grunty rolne, których nie jestem właścicielem. Początkowo właścicielem była gmina, a potem osoba prywatna. Przez kilka lat płaciłem podatki, a potem uiszczał je właściciel. Czy jest szansa, abym został właścicielem tych gruntów?
YJeżeli ma Pan umowę dzierżawy lub bezumownego użytkowania z właścicielem (nawet ustną), nie nabędzie Pan włas­ności w drodze zasiedzenia, gdyż jest Pan posiadaczem zależnym.
Według art. 172 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność przez zasiedzenie, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze – wtedy nabywa jej własność po upływie lat trzydziestu.
Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny, jeżeli – ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy – powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 25 stycznia 2001 r. (sygn. akt: IV CKN 242/00) orzekł, że przepis art. 172 § 1 k.c. wymaga wykonywania przez posiadacza, który nie jest właścicielem, czynności faktycznych w odniesieniu do posiadanej nieruchomości, wskazujących na samodzielny, rzeczywisty i niezależny od woli innej osoby stan władztwa. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a