– Testujemy kolejne odmiany w różnych wariantach siewu. Na polach pojawi się minimum 18–20 odmian. Na 11 ha zasiejemy soję po pszenicy, na 3 ha drugi rok po soi, a na hektarze trzeci rok po soi – mówi Jan Chlasta.
Już na 15 czerwca zaplanowano manewry polowe, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, na terenie gospodarstwa, jeśli nie – w trybie online. Z kolei IV Wielkopolskie Dni Soi odbędą się 10–11 września br. Patronat nad wydarzeniem objęli Grzegorz Puda, minister rolnictwa oraz Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Piotr Walkowski, prezes WIR, zwraca uwagę, iż soja ma coraz większe znaczenie dla rynku spożywczego i paszowego. Izba w ramach współpracy z Lazurem – Spółdzielczym Związkiem Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach (uznanym producentem serów pleśniowych) promuje zużycie lokalnej soi przez producentów mleka w żywieniu krów mlecznych. Natomiast wspólnie z Grupą Producentów Warzyw "Chrobry" z Kłecka pracuje nad produkcją i promocją sprzedaży tofu na bazie soi.
r e k l a m a