Według bowiem Kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą. Resort rolnictwa oraz GIS tłumaczą, iż dla przyjęcia, że poszczególne grunty stanowią jedno gospodarstwo rolne, nie ma decydującego znaczenia ich wzajemne położenie, a więc to, czy tworzą zwarty kompleks, czy też są rozproszone, lub czy znajdują się w granicach administracyjnych jednej, czy też kilku gmin. Istotne jest ich funkcjonalne powiązanie, które pozwala na stwierdzenie, że stanowią zorganizowaną całość gospodarczą.
Tak więc możliwe jest prowadzenie prac przez rolnika będącego na kwarantannie na oddalonej działce, nawet jeśli musi on dojechać na to pole, poruszając się po drogach wspólnych.
Rolnik musi jednak przestrzegać reguł dystansu fizycznego od innych osób, a do miejsca wykonywania pracy może dojechać tylko własnym środkiem transportu – samodzielnie lub w towarzystwie osób, które razem z nim odbywają kwarantannę w jednym gospodarstwie.
Osoby będące w izolacji (potwierdzono u nich laboratoryjnie zakażenie SARS-CoV-2) nie mogą jednak wykonywać prac polowych.