Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Szczepionki skuteczne przynajmniej sześć miesięcy

Data publikacji 20.04.2021r.

Szczepimy się. Ale wszyscy, z naukowcami na czele, zastanawiamy się, jak skuteczne mogą być szczepionki. Przeciwciała, których produkcję one wywołują, nie są wieczne. Koncerny farmaceutyczne i ośrodki naukowe spieszą jednak z publikowaniem badań, w których potwierdzenie znajduje założenie, że po wiodących szczepionkach przeciwciała utrzymują się przez przynajmniej 6 miesięcy.

r e k l a m a

Chronią przed ciężkim przebiegiem

1 kwietnia koncern Pfizer BioNTech opublikował na swoich stronach raport, w którym czytamy, że skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi 91,3% i utrzymuje się w czasie od 7 dni do 6 miesięcy od podania drugiej dawki. Zbadano to na 12 tys. uczestników. Ta liczba to średnia skuteczności. Koncern ogłasza, że szczepionka jest w 100% skuteczna w przeciwdziałaniu ciężkim i bardzo ciężkim przebiegom COVID-19. Można znaleźć też dane o skuteczności wynoszącej 95,3%. Skuteczność szczepionki zależy bowiem od tego, jak definiuje się ciężki przebieg. Zatem 100% dotyczy definicji stosowanej przez CDC – amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Ta niższa skuteczność odnosi się do definicji ciężkiego przebiegu stosowanej przez FDA – amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Co znaczy jednak 95% skuteczności dla przeciętnego zaszczepionego? Oznacza to, że wśród 100 zaszczepionych osób u 5 może mimo wszystko dojść do ciężkiego przebiegu choroby. Pamiętajmy! Przyjęta szczepionka nie oznacza, że nie dojdzie do zakażenia wirusem. Jej zadaniem jest chronić przed poważnymi objawami.
Potwierdzenie tej skuteczności znajdujemy też w innych ośrodkach. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowało 29 marca oświadczenie, w którym czytamy, że już jedna dawka szczepionek Pfizera i Moderny jet skuteczna w 80%. Natomiat po drugiej dawce skuteczność osiąga około 90%. Potrzeba na to 14 dni od momentu podania drugiej dawki. W przypadku szczepionki firmy Astra Zeneca skuteczność już po pierwszej dawce szacuje się na 76% i ta wartość utrzymuje się przez pierwsze 3 miesiące. Tak mówią naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Inne brytyjskie badania wskazują, że po szczepieniu Astrą Zenecą przeciwciała utrzymywały się przez 3 miesiące u 99% szczepionych, a po 6 miesiącach – u 88%. Należy pamiętać, że po tych 6 miesiącach poziom przeciwciał jest różny w różnych grupach wiekowych. Najwyższy utrzymuje się w przedziale 18–55 lat. W grupie wiekowej 56–70 lat przeciwciał występuje o 1/3 mniej niż w pierwszej grupie, a u osób w wieku 71 lat i starszych jest ich po 6 miesiącach o połowę mniej.
Eksperci przestrzegają jednak, by zaszczepienie nie czyniło nas beztroskimi. Przyjęcie szczepionki nie zwalnia nas absolutnie ze stosowania obostrzeń, z których najważniejszymi są maseczka i dystans. Zaszczepieni bowiem wciąż mogą, choć w dużo mniejszym stopniu, przenosić wirusa.

Karolina Kasperek

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a