Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Chcemy założyć spółdzielnię socjalną

Data publikacji 27.04.2021r.

XJestem osobą niepełnosprawną i mieszkam na wsi. W mojej miejscowości jest też inny niepełnosprawny. Są też osoby bezrobotne. Zastanawiam się, czy nie moglibyśmy wspólnie z gminą założyć spółdzielni socjalnej. Czy byłoby to możliwe?
YWedług ustawy z 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych, przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków oraz pracowników spółdzielni. Spółdzielnię socjalną mogą założyć: m.in.:

r e k l a m a

osoby bezrobotne (w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
osoby niepełnosprawne (w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych);
osoby do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50 lat posiadające status osoby poszukującej pracy, bez zatrudnienia (w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu lub niewykonujące innej pracy zarobkowej,
jednostki samorządu terytorialnego.

Według ustawy liczba założycieli spółdzielni socjalnej nie może być mniejsza niż trzy, jeżeli są nimi osoby fizyczne, i dwa, jeżeli są to osoby prawne. Jak wskazano powyżej, jednym z założycieli spółdzielni socjalnej może być także gmina.
Jeżeli taką spółdzielnię utworzą osoby fizyczne, powinna ona liczyć nie mniej niż pięcioro członków, a osoby prawne – minimum dwoje, maksymalnie natomiast nie więcej niż pięćdziesięcioro członków. Więcej członków może mieć jedynie spółdzielnia socjalna, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych.
Po podpisaniu statutu przez założycieli podczas zebrania założycielskiego oraz wyborze zarządu należy złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego. Do wniosku o wpis spółdzielni do KRS, w zależności od charakteru założycieli, załącza się zaświadczenie powiatowego urzędu pracy potwierdzające posiadanie statusu osoby bezrobotnej albo poszukującej pracy oraz oświadczenie o niepozostawaniu w zatrudnieniu lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
W spółdzielni socjalnej, w której liczba członków nie przekracza 15, nie wybiera się rady nadzorczej, chyba że statut stanowi inaczej. W takim przypadku kompetencje rady wykonuje walne zgromadzenie.
Stosunek pracy między spółdzielnią socjalną a jej członkiem nawiązuje się na podstawie spółdzielczej umowy o pracę oraz w formach określonych w art. 201 Prawa spółdzielczego (art. 12 ustawy).
Bezpłatną pomoc w procesie zakładania spółdzielni socjalnych można uzyskać od Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych z siedzibą w Poznaniu: www.spoldzielnie.org. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a