Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Halvetic – innowacja na bazie glifosatu

Data publikacji 11.05.2021r.

CIECH Sarzyna zaprezentował najnowszy środek chwastobójczy na bazie glifosatu. Halvetic, bo o nim mowa, jest skuteczny, szybki w działaniu i prosty w użytkowaniu.

Herbicyd powstał w oparciu o innowacyjną i opatentowaną technologię BGT (Better Glyphosate Technolog), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności substancji czynnej, przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę w porównaniu do istniejących standardów. To przełom na światowym rynku formulacji glifosatu, a jednocześnie odpowiedź Grupy CIECH na wyzwania związane z transformacją rolnictwa w kierunku bardziej zrównoważonym. Halvetic będzie dostępny od maja w sprzedaży detalicznej.

r e k l a m a

Unikalna, kompletna formulacja

Skuteczna eliminacja chwastów na ścierniskach jest istotnym punktem w przygotowaniach pola do uprawy pod nadchodzące zasiewy. To niezwykle istotny etap i należy podejść do niego ze szczególną starannością, ponieważ chwasty, szczególnie te wieloletnie, zagrażają roślinom uprawnym od samego początku ich wegetacji, ograniczając ich wzrost i rozwój poprzez konkurencję o wodę, składniki pokarmowe oraz światło. Z pomocą w tej batalii przychodzi przełomowy na każdym polu herbicyd Halvetic – nowość w ofercie CIECH Sarzyna.

– Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która zastosowała technologię BGT w skali przemysłowej i wprowadziła ją na rynek. Jednocześnie, jest to pierwsza tak znacząca innowacja w obszarze formulacji glifosatu od 45 lat. Efektem wieloletnich prac i badań jest nasz nowy produkt Halvetic, który wpisuje się nie tylko w nasz ambitny rozwój portfolio produktowego, ale również łączy troskę o środowisko naturalne z potrzebami nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa – mówi Wojciech Babski, prezes zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.

Skuteczny przy redukcji 50% substancji

Halvetic jest herbicydem nieselektywnym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania bardzo szerokiego spektrum jednoliściennych oraz dwuliściennych chwastów jednorocznych i wieloletnich. Dedykowany jest dla rolników ceniących szybką i trwałą skuteczność chwastobójczą, przy zachowaniu większej dbałości o środowisko. Produkt jest niezawodny w działaniu – jego skuteczność jest niezmienna nawet przy użyciu twardej wody i w warunkach wywołujących stres roślinny.

Produkt skutecznie walczy z wieloma chwastami, może być stosowany po zbiorach po różnych uprawach i na ścierniskach, do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo. Innowacyjne połączenie systemu adiuwantów (substancji pomocniczych) i innych dodatków, zapewnia pełną funkcjonalność glifosatu w jednym produkcie. Unikalne połączenie wszystkich kluczowych składników ułatwia przygotowanie cieczy roboczej, a także zwiększa retencję produktu na powierzchni zwalczanych chwastów, stwarzając korzystne warunki dla wnikania substancji aktywnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Ogranicza także wpływ negatywnych czynników biotycznych (np. warstwa woskowa na powierzchni roślin), jak i abiotycznych (np. skrajne temperatury, niedostatek wody w glebie) na skuteczność zabiegu.

Dzięki temu technologia BGT pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na hektar – nawet o 50% w porównaniu do produktów konkurencji, bez rezygnacji ze sprawdzonej skuteczności. Efektywność innowacyjnej formulacji glifosatu potwierdzają liczne przeprowadzone badania – zarówno w warunkach polskich, jak i europejskich.

r e k l a m a

Chwasty nie mają szans

Herbicyd zawiera 180 g glifosatu w formie soli izopropyloaminowej oraz już wbudowane zwilżacze i siarczan amonu, na ogół dodawany przez użytkowników osobno, co poprawia łatwość jego stosowania. Dawka produktu jest uzależniona od rodzaju chwastów, uprawy oraz stopnia zachwaszczenia i wynosi od 1,5 litra/ha do 6 litrów/ha. Środek jest pobierany przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.) powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju, a następnie ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 7–10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po około 2–4 tygodniach.

Glifosat jest najczęściej używaną na świecie substancją aktywną stosowaną w ochronie roślin. Herbicydy na nim oparte są jednymi z najdokładniej przebadanych środków ochrony roślin na świecie, dopuszczonymi do użytku przez agencje regulacyjne w ponad 160 krajach. Bezpieczeństwo ich stosowania jest potwierdzone przez ponad 800 opracowań naukowych. Takie stanowisko zajęły także najważniejsze światowe instytucje zajmujące się stosowaniem tego typu substancji w produkcji żywności dla ludzi. Pozytywną opinię wydał przede wszystkim Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Marek Kalinowski

Wykorzystano materiały konferencyjne CIECH Sarzyna

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a