Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, która od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne, mające na celu zwrócenie uwagi rolników i mieszkańców wsi na zagrożenia związane z presją rolnictwa na środowisko, od września 2018 r. realizowała ogólnopolską kampanię pod nazwą „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód”. Przedsięwzięcie to zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i miało na celu przygotowanie doradców rolnych, a także rolników do wdrożenia zaleceń Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu. Realizacja projektu rozpoczęła się kilka miesięcy po wejściu w życie wspomnianej regulacji, a jego działania edukacyjne prowadzone przez FDPA i skierowane do doradców rolnych, rolników, mieszkańców wsi, były w tym czasie w zasadzie jedynymi w tym zakresie i na tak dużą skalę.
W ramach projektu zorganizowano 4 konferencje z udziałem przedstawicieli resortów odpowiedzialnych za wdrażanie Programu działań, w których uczestniczyło prawie 500 interesariuszy z różnych środowisk. Teoretycznie i praktycznie przygotowano również 380 doradców rolnych do świadczenia usług w zakresie stosowania Programu, co pozwoliło między innymi na przeprowadzenie wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego 161 warsztatów dla ponad 4200 rolników. Przygotowano także pakiet materiałów edukacyjnych (poradnik, filmy instruktażowe, ulotki, prezentacje), które w dużym nakładzie trafiły do ODR oraz rolników i są wciąż dostępne na stronie www.fdpa.org.pl.
19 maja 2021r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt (w formie on-line), z udziałem przedstawicieli MRiRW, MI, ARiMR, NFOŚiGW, doradców, rolników i świata nauki. Będzie ona okazją do prezentacji efektów realizacji projektu, ale także ponad dwóch lat doświadczeń w zakresie wdrażania Programu działań. Punkt wyjścia stanowi raport FDPA opracowany na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród doradców rolnych i rolników, nie tylko waloryzujący efektywność prowadzonych działań edukacyjnych, ale również wskazujący na stan wiedzy i świadomości rolników, stopień skomplikowania i przestrzegania Programu azotanowego oraz kształtujące się w jego zakresie potrzeby.
Konferencja to także okazja do dyskusji na temat przyszłości wdrażania mechanizmów realizacji strategii UE oraz krajowych polityk ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem jakości wód, bioróżnorodności i przeciwdziałania zmianom klimatu w nowej perspektywie PROW. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia w niej udziału!
Jednocześnie dziękujemy każdej osobie i instytucji, które wsparły nas w realizacji tego projektu.
r e k l a m a