Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nisko oprocentowana pożyczka z KOWR

Data publikacji 11.05.2021r.

Rolnicy indywidualni, którzy prowadzą gospodarstwo od minimum 5 lat na obszarze nie większym niż 300 ha użytków rolnych, mogą skorzystać z pożyczki oferowanej przez KOWR. W tym roku na ten cel zaplanowana jest kwota 10 mln zł. Wniosek składa się w oddziale terenowym KOWR.

Pieniądze mogą być przeznaczone na rozwój produkcji zwierzęcej, roślinnej, hodowli oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 500 tys. zł i nie może przekroczyć 80% kosztów przedsięwzięcia. Aczkolwiek jest limitowana wysokością pomocy de minimis w rolnictwie. Oznacza to, że rolnicy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą się spieszyć, ponieważ wykorzystanie krajowego limitu tej pomocy dochodzi już do 85%. Nie można nią spłacać istniejących zobowiązań oraz dofinansować działań realizowanych z pomocy unijnej. Pożyczka jest oprocentowana na poziomie 1,15% w skali roku. Rolnicy, którzy nie są VAT-owcami, otrzymają pożyczkę w odniesieniu do kosztów brutto planowanej inwestycji, a VAT-owcy – netto. Pożyczkobiorca musi zapłacić jednorazowo prowizję od udzielonej pożyczki, która wynosi 1%. Jest ona pobierana z góry przed uruchomieniem pożyczki. Okres kredytowania wynosi 6 lat, z możliwością przedłużenia w uzasadnionych przypadkach do 10 lat. Spłata następuje w okresach rocznych, miesięcznych lub kwartalnych. Warunkiem udzielenia pożyczki jest zabezpieczenie w postaci weksla in blanco oraz udzielenie pełnomocnictwa do dysponowania środkami z rachunku bankowego.

Wykorzystanie wszystkich pieniędzy przekazanych w ramach pożyczki musi być udokumentowane fakturami, rachunkami i dowodami ich zapłaty. Dokumenty te należy złożyć w OT KOWR, z którym została zawarta umowa pożyczki, w terminie miesiąca od daty zakończenia realizacji określonego w harmonogramie etapu przedsięwzięcia. Faktury i rachunki mogą być wystawione przed zawarciem umowy pożyczki, jeśli termin ich płatności przypada po jej zawarciu.

Pracownicy KOWR mogą kontrolować rolnika na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia, a także w terminie roku od daty zakończenia spłaty pożyczki. Jeśli rolnik będzie miał problem z wywiązaniem się z harmonogramu spłaty rat, może wystąpić o prolongatę spłaty. Będzie ona możliwa w sytuacji, gdy pogorszyła się jego sytuacja finansowa pod wpływem załamania się zbytu lub cen na wytwarzane przez niego produkty rolne albo pod wpływem okoliczności, na które nie miał on wpływu. Warunkiem udzielenia prolongaty jest niewykorzystanie limitu de minimis w rolnictwie na gospodarstwo, który wynosi 15 tys. euro w ciągu 3 lat, tj. w bieżącym roku oraz w dwóch poprzednich.

Rolnik nie może pozbyć się zakupionych z pożyczki przedmiotów przez okres spłaty, chyba że są to aktywa obrotowe.

ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a