Caussade i Euralis to uznani producenci materiału siewnego z Francji, w Polsce kojarzeni dotąd głównie z nasionami kukurydzy i rzepaku, a także słonecznika i soi. Dzięki połączeniu programów hodowlanych Lidea będzie oferowała najszerszą paletę odmian roślin rolniczych na rynku (kukurydza, rzepak, słonecznik, zboża, mieszanki pastewne oraz poplonowe, a także sorgo i soja).
r e k l a m a
Jedna firma, dwie dystrybucje
Fuzja obu firm sprawia, że Lidea staje się jedną z 10 największych firm hodowlano-nasiennych na świecie, a 6. w Europie. Firma posiada własną sieć dystrybucyjną w 48 krajach świata i zatrudnia ponad 2000 pracowników. Utrzymuje 17 stacji badawczych oraz 8 zakładów nasiennych w Europie. Polskie przedstawicielstwo Lidea mieści się w Poznaniu, a stacja hodowlana w Kórniku pod Poznaniem. Połączenie sił to bodziec do rozwoju badań. Lidea będzie inwestować w R&D co roku ponad 30 mln euro.
Co ta fuzja oznacza dla polskich rolników? Przede wszystkim to, że znika marka Euralis. Lidea będzie oferować swoje nasiona pod dwoma nowymi markami: Lidea i Caussade Semences Pro. Nie będą one dla siebie konkurencją, bo są skierowane do różnych grup odbiorców. W workach Lidea będzie można kupić nasiona wszystkich hodowanych gatunków u dystrybutorów, którzy sprzedają odmiany z tzw. palety wyłącznościowej. Marka Caussade Semences Pro będzie natomiast oferowała portfolio skoncentrowane na dwóch głównych uprawach: kukurydzy i rzepaku, a nasiona będzie można dostać u dystrybutorów lokalnych.
Szeroka oferta najlepszej genetyki
O tym, jak Lidea zamierza zmienić obraz polskiego rynku nasiennego na kwietniowej konferencji opowiadali managerowie nowej firmy. Mocną stroną spółki ma być szeroka oferta materiału siewnego różnych gatunków uprawnych, takich jak kukurydzy, słonecznika, zbóż, rzepaku, mieszanek międzyplonowych i paszowych, sorga i soi. Spółdzielcze pochodzenie spółki ma gwarantować najwyższą jakość kwalifikatu, który od procesu hodowlanego przez produkcję materiału siewnego i sprzedaż realizowany jest przez firmę Lidea. Dziś jej główne rynki zbytu w Europie to: Francja, Rosja, Ukraina, Niemcy, Rumunia, Polska i Hiszpania.
Zespół Lidea tworzą najlepsi specjaliści z branży nasiennej, posiadający wiedzę i wieloletnie doświadczenie we współpracy z gospodarstwami rolnymi. Zadaniem przedstawicieli jest zapewnienie polskiemu rolnikowi maksymalnych plonów. Obok odmian najbardziej popularnych gatunków roślin (rzepak, kukurydza) Lidea jest w Polsce niedościgniona w ofercie i sprzedaży odmian słonecznika. Pod tym względem Lidea z 15% udziałem jest nr 3 światowego rynku słonecznika, a w Polsce z udziałem 40% jest nr 1. Firma oczekuje rosnącego zainteresowania odmianami sorgo, które można wykorzystać na pasze, żywność i bioenergię, a już obecnie prawie 20% powierzchni sorgo w Europie obsiewa się odmianami Lidea.
r e k l a m a
Odmiany z tolerancją na stresy
Rolnicy szybko przywykną do zmian wynikających z fuzji, bo w istocie dla odbiorców materiału nasiennego niewiele się zmieni. Zarejestrowane nazwy przecież pozostaną, a bonusem będzie postęp hodowlany. Np. pełna gama wysokowydajnych odmian kukurydzy oferowana przez Caussade Semences Pro stanowi doskonałą odpowiedź na techniczne i ekonomiczne wyzwania stojące przed producentami.
Czynnikiem wyróżniającym firmę jest to, że materiał genetyczny kukurydzy z hodowli Lidea wykazuje wysoką wydajność w optymalnych warunkach, ale też wydajność w warunkach stresu. To wynik niezawodnego profilu agronomicznego odmian, na który składa się: dobry wczesny wigor, tolerancja na choroby liści doskonała, tolerancja na stres wodny, szybkie wysychanie ziarna, wysoki plon. Również odmiany rzepaku są dobrze dostosowane do różnych warunków klimatyczno-glebowych, mają bardzo dobrą tolerancję na stresy, mocny wigor początkowy, szybki start po zimie, odporność na niskie temperatury, tolerancję na choroby.