Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowe przepisy w strefach ASF nie tak straszne?

Data publikacji 11.05.2021r.

W związku z tym, że od 21 kwietnia obowiązują nowe przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej 2021/605 z 7 kwietnia 2021 roku w strefach ASF, co wywołało niepokój wielu organizacji branżowych, główny lekarz weterynarii, pragnąc uspokoić rolników, poinformował, że wprowadzone wymagania weterynaryjne oparte są na już istniejących zasadach bioasekuracji poza dwoma nowymi elementami. Po pierwsze chodzi o wymóg ogrodzenia budynków, w których utrzymywane są świnie, przechowywana jest pasza i ściółka. Po drugie konieczne jest posiadanie tak zwanego planu bezpieczeństwa biologicznego, zawierającego opis podstawowych czynności, jakie podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wniknięciem wirusa ASF. Jak tłumaczy główny lekarz weterynarii, plan ten zawiera znane już wymagania, jak konieczność zmiany obuwia i odzieży przy wejściu do budynków inwentarskich, oraz nowe, jak podział na tzw. strefę czystą (budynki, gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza) oraz strefę brudną (podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa). Choć są to nowe wymogi, należy podkreślić, iż zasady te znane były wszystkim już wcześniej jako podstawa skutecznej bioasekuracji.

Główny Inspektorat Weterynaryjny wyjaśnia, że nowe przepisy Unii Europejskiej wprowadzają też kilka ułatwień, jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw zlokalizowanych w obszarach występowania afrykańskiego pomoru świń. Do najważniejszych pozytywnych zmian należą:

r e k l a m a

rezygnacja z obligatoryjnych badań laboratoryjnych krwi świń na obszarach cyrkulacji wirusa ASF u dzików lub trzody chlewnej,

brak konieczności kontroli wszystkich gospodarstw w promieniu 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają być poza obszar stwierdzenia ognisk ASF u świń,

r e k l a m a

w przyszłości możliwość z rezygnacji z badania klinicznego świń na 24 godziny przed wysyłką z gospodarstwa.

Jak przekonuje główny lekarz weterynarii, stale współpracuje ze związkami reprezentującymi hodowców trzody chlewnej oraz przetwórców mięsa wieprzowego skupionymi wokół Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF w celu wypracowania optymalnych rozwiązań dotyczących wdrożenia dwóch nowych wymogów. Nie przewiduje też nagłej egzekucji wyżej wymienionych zasad. Ponadto opracowane zostały wzory dokumentów pomocne we wdrażaniu nowych norm, w szczególności dla mniejszych producentów świń, jak i lekarzy weterynarii. Obecnie w celu zachowania gwarancji bezpieczeństwa epizootycznego w handlu przy przemieszczaniu świń w dalszym ciągu obowiązują zasady stosowane przed publikacją rozporządzenia Komisji.

Zmiany w nowym rozporządzeniu ustanawiającym specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń dotyczą też nazewnictwa stref i ich kolorów. Zgodnie z nowymi przepisami obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny, obszar objęty ograniczeniami II to dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami, a obszar objęty ograniczeniami III stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia. Całkowite zmiany dotyczą kolorów poszczególnych stref, gdyż Unia Europejska uznała, że należy je ujednolicić we wszystkich państwach członkowskich. W związku z tym strefa żółta będzie teraz strefą niebieską, strefa czerwona stanie się różową, a dotychczasowa strefa niebieska będzie oznaczana jako czerwona. Zmiany już są zaktualizowane na mapie dostępnej na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

ds

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a