XSyn od kilku lat jest niepełnosprawny. Uczy się obecnie w szkole wyższej i ma 4 ha gruntów rolnych, które otrzymał w spadku po dziadku. Czy ma szanse otrzymać rentę socjalną? Czy do powstania prawa do niej bierze się pod uwagę sytuację materialną?
YWarunki przyznania renty socjalnej uregulowano w art. 4 ustawy o rencie socjalnej. Przysługuje ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
r e k l a m a
przed ukończeniem 18. roku życia,
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia,
r e k l a m a
w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Osobie, która utraciła sprawność organizmu przed ukończeniem 18 lat, przysługuje renta socjalna stała – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała, albo okresowa – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
Sąd Apelacyjny w Szczecinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 22 października 2013 r. (sygn. akt: III AUa 334/13) orzekł, że definicja prawna pojęcia niepełnosprawności ujęta została szerzej aniżeli definicja niezdolności do pracy. W konsekwencji każda osoba, która uzyskała orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, jest uznawana równocześnie za niepełnosprawnego, ale nie każdy niepełnosprawny staje się automatycznie osobą niezdolną do pracy.
Posiadanie gruntów rolnych uregulowano w art. 7 ustawy o rencie socjalnej. Świadczenie to nie przysługuje właścicielowi lub posiadaczowi (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Natomiast współwłaścicielowi nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.
Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w orzeczeniu z dnia 27 listopada 2019 r. (sygn. akt: III AUa 404/19), przy ocenie, czy stronie przysługuje prawo do świadczenia, organ rentowy i sąd nie może uwzględniać innych przesłanek aniżeli te, które wymienił ustawodawca jako warunkujące powstanie prawa do tego świadczenia. Obojętna dla powstania prawa do renty socjalnej i rodzinnej jest sytuacja materialna i życiowa osoby ubiegającej się o to świadczenie. ●