Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Smaczne i zdrowe od ponad 50 lat

Data publikacji 11.05.2021r.

Certyfikat „Jakość Tradycja”, został utworzony przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, a w 2007 roku minister rolnictwa uznał go za pierwszy krajowy system jakości żywności.

Zanim produkt otrzyma certyfikat, producent musi poddać go kontroli, która ma na celu sprawdzenie, czy posiada on wszystkie cechy charakteryzujące żywność najwyższej jakości. Co ważne, produkty oznaczone znakiem „Jakość Tradycja” muszą posiadać co najmniej 50-letnią udokumentowaną historię wytwarzania z zachowaniem tradycyjnej receptury, surowców i technologii. Kupując żywność z tym znakiem mamy pewność, że sięgamy po produkty najwyższej jakości o charakterystycznym smaku i tzw. czystej etykiecie, czyli bez konserwantów i ulepszaczy. Do tego są to produkty reprezentujące konkretny region kraju.

Warto przypomnieć, że współtwórcą Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz sekretarzem Kapituły Znaku „Jakość Tradycja” jest Jan Zwoliński, propagator budowy w Polsce nowoczesnego rynku produktów tradycyjnych.

r e k l a m a

Kolejne certyfikaty
dla OSM Łowicz

Dużą liczbą produktów certyfikowanych znakiem „Jakość Tradycja” może pochwalić się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. Do produktów posiadających ten certyfikat już od kilku lat, czyli masła ekstra, maślanki naturalnej, kefiru, twarogu półtłustego i twarogu krajanka, dołączyły z początkiem 2021 roku sery dojrzewające: gouda, edamski oraz księżak.

– Dostrzegając renomę znaku „Jakość Tradycja” oraz potencjał sprzedażowy łowickich produktów z tym znakiem, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej. Na ten cel uzyskaliśmy wsparcie ze środków UE PROW na lata 2014–2020 w wysokości refundacji 70% kosztów kwalifikowanych zrealizowanej operacji. Filarem kampanii jest reklama telewizyjna emitowana w głównych stacjach telewizyjnych od początku marca do końca maja br. Jej uzupełnieniem są reklamy prasowe i internetowe w poczytnych tytułach i witrynach kulinarnych oraz o tematyce handlowej i branżowej. Część działań nie mogła się odbyć ze względu na pandemię jak np. degustacje i uczestnictwo w targach m.in. Mleko-Expo 2020 – powiedziała prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska.

Masło łowickie ekstra produkowane jest wyłącznie ze śmietany z mleka krowiego, nie zawiera dodatków takich jak oleje roślinne czy tłuszcze zwierzęce innego pochodzenia. Jest źródłem cennych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zawiera wapń oraz witaminy A i D3. Równie ważny dla diety jest kefir łowicki wytwarzany z mleka pasteryzowanego. Zaszczepiony charakterystycznymi szczepionkami kefirowymi zawierającymi ziarno kefirowe i inne pożyteczne drobnoustroje fermentacji mlekowej. Maślanka łowicka jest orzeźwiającym i lekkostrawnym napojem fermentowym, dostępnym w opakowaniu kartonowym 1 l lub poręcznej butelce 750 g. Zawiera mleko i kultury bakterii, pobudza kwasy żołądkowe, dzięki czemu reguluje trawienie. Posiada właściwości prozdrowotne bardzo zbliżone do kefiru – dba o poprawne działanie flory jelitowej. Znajduje coraz szersze zastosowanie w polskich kuchniach – do wypieków i jako baza sosów. Twaróg półtłusty w formie klinka i krajanki świetnie nadają się do spożycia z pieczywem, a także pasują do sałatek, wypieków czy obiadów. Jest uniwersalny i zdrowy. Ok. 57% wartości odżywczej twarogu to łatwo przyswajalne białko.

Idealne do tworzenia potraw

Również Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin jest od lat cenionym producentem najwyższej jakości produktów nabiałowych, w tym tych oznaczonych znakiem „Jakość Tradycja”. Mają ceniony przez konsumentów prosty skład będący obecnie jednym z głównych wyznaczników zdrowego i bezpiecznego produktu oraz cennych składników odżywczych. Produkty nabiałowe z Garwolina stanowią znakomitą bazę do wielu dań tradycyjnej kuchni polskiej oraz mogą być inspiracją do tworzenia smakowitych nowoczesnych potraw.

– Konsumenci coraz większą uwagę zwracają na walory smakowe, zdrowotne, tradycję wytwarzania, regionalne pochodzenie i wysoką jakość. Warto więc wybierać produkty oznaczone znakiem „Jakość Tradycja”, ponieważ mamy automatycznie gwarancję wszystkich powyższych właściwości. Poznamy je po certyfikacie „Jakość Tradycja” umieszczonym na opakowaniu. Znak krajowego systemu jakości żywności promuje produkty wysokiej jakości, ze szczególnym uwzględnieniem produktów tradycyjnych. Oznaczenie daje pewność, że producent wykorzystał do ich wytworzenia surowce mające identyfikowalne pochodzenie, niezawierające komponentów GMO. Dodatkowo znak „Jakość Tradycja” przyznawany jest produktom z co najmniej 50-letnią historią wytwarzania. Wyróżnieniem tym mogą się poszczycić produkty nabiałowe OSM Garwolin, takie jak: twaróg garwoliński tłusty, twaróg garwoliński półtłusty, serek homogenizowany waniliowy i maślanka garwolińska naturalna – powiedziała wiceprezes OSM Garwolin Hanna Dębowska.

Dzięki uczestnictwu w systemie „Jakość Tradycja” Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin już po raz drugi została beneficjentem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 i otrzymała dofinansowanie ze środków UE na kampanię informacyjno-promocyjną. W związku z powyższym OSM Garwolin od listopada 2020 roku do kwietnia 2022 roku realizuje szeroko zakrojone działania reklamowe pod hasłem „Jakość mówi sama za siebie” promując twaróg garwoliński tłusty i półtłusty, serek homogenizowany waniliowy, maślankę garwolińską naturalną oraz system jakości, w ramach którego produkty te są wytwarzane. Plan kampanii obejmuje m.in. reklamę TV, radiową, outdoorową, prasę, publikacje, Internet, Fb, blogi kulinarne, pokazy, degustacje, konferencje, targi zagraniczne, marketing bezpośredni itd.

r e k l a m a

Ułatwia życie konsumentowi

Kolejnym producentem nabiału ze znakiem „Jakość Tradycja” jest Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu. Certyfikat ten posiada większość wieluńskich produktów: twarogi i twarożki, masło, maślanka, śmietany, kefir i jogurt.

– Konsumenci mają coraz większą świadomość i oczekują produktów tradycyjnych i taki znak w naszym przekonaniu jest bardzo dobrym rozwiązaniem na wyróżnienie produktów. Przede wszystkim jest rozpoznawalny, dzięki czemu konsument od razu wie, że ma do czynienia z produktem bez konserwantów i ulepszaczy. Jest to też duże ułatwienie dla konsumenta, gdy mamy tak szeroką gamę produktów na sklepowych półkach. Kiedy widzimy produkt ze znakiem „Jakość Tradycja” od razu zwracamy na niego uwagę i wiemy, że reprezentuje odpowiednią jakość. Tu nawet nie trzeba czytać etykiety, aby mieć pewność, że jest to produkt bez ulepszaczy. Jednak mimo wszystko zachęcam wszystkich do czytania etykiet – powiedział prezes SDM Wieluń Marek Kapica.

Prosty skład i polskie mleko to główne cechy linii produktów Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu. W procesie produkcyjnym nie dodawane są żadne substancje poprawiające aromat i smak wyrobów. Mleko pochodzi z niedużych gospodarstw, w których właściciel najczęściej sam dogląda inwentarza.

– Warunki bytowo-środowiskowe, w jakich żyją krowy oraz sposób ich żywienia (pasze gospodarskie bez GMO) wpływają na jakość produkowanego mleka. Obszar, z którego odbieramy surowiec to teren zdecydowanie rolniczy, o niewielkim stopniu uprzemysłowienia. Lokalny zasięg oraz systematyczny odbiór mleka przyczyniają się do krótkiego okresu składowania surowca u producenta. Większość gospodarstw, z których odbieramy mleko to pokoleniowa działalność, gdzie tajniki hodowli bydła mlecznego przekazywane są z „ojca na syna”. W zarządzaniu gospodarstwami hodowcy kierują się zasadami Dobrej Praktyki Hodowlanej, stwarzając odpowiednie warunki do utrzymania dobrostanu zwierząt – dodał prezes Marek Kapica.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a