Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wspierają ochronę buraka

Data publikacji 17.05.2021r.

Krajowa Spółka Cukrowa informuje w komunikacie prasowym o wsparciu plantatorów z południowo-wschodniej Polski w ochronie plantacji buraka cukrowego przed niezwykle groźnym szkodnikiem – szarkiem komośnikiem.

Na refundację zakupu preparatów do zwalczania szkodnika może liczyć ponad 6 tys. plantatorów. Jednym z warunków wsparcia jest podpisana umowa kontraktacyjna i prowadzenie monitoringu szkodnika przy użyciu pułapek feromonowych.

r e k l a m a

Szarek komośnik

to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych jest w ostatnich latach dużym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego w południowo-wschodniej Polsce. To rejon działania dwóch oddziałów KSC S.A., które współpracują łącznie z blisko 6 tys. lokalnych plantatorów. To największa grupa plantatorów i największy areał kilkudziesięciu tysięcy hektarów upraw buraka w KSC.

– Nasi plantatorzy w tym rejonie upraw bardzo ucierpieli w ostatnich latach z powodu masowego żerowania tego szkodnika, przez co konieczne były przesiewy, co skutkowało niższymi plonami. Dlatego jako zarząd KSC podjęliśmy jednogłośnie decyzję o wsparciu plantatorów w ochronie ich plantacji przed szarkiem komośnikiem na zagrożonych terenach. Zdecydowaliśmy, że pokryjemy część kosztów ochrony. Nasi plantatorzy mogą nabyć po promocyjnej cenie 1 zł środki do insektycydowej ochrony plantacji. Istotne jest objęcie ochroną w tym samym czasie całych obszarów, na których żeruje szarek, a nie tylko pojedynczych upraw. Wspólne działanie daje szansę na ograniczenie jego rozprzestrzeniania się, a także umożliwia ograniczenie jego liczebności w kolejnych latach – mówi Marek Dereziński, członek zarządu KSC.

Skuteczna ochrona

plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie chrząszczy szarka komośnika z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. Szkodnik jest niezwykle groźny zwłaszcza dla kiełkujących siewek, gdyż intensywne żerowanie na młodych roślinach prowadzi do całkowitego zniszczenia części zielonych i zamierania roślin. W okresie nasilonego występowania szkodnika znane są przypadki zniszczenia kilkuhektarowych plantacji w ciągu kilku godzin.

Obniżenie plonowania uzależnione jest od intensywności żerowania szarka komośnika i liczby zniszczonych roślin. Uszkodzenia na plantacjach w rejonach o dużym nasileniu szkodnika sięgają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent, co przekłada się na podobny stopień obniżenia plonu. W przypadkach całkowitego zniszczenia przez szkodnika plantacji jedynym rozwiązaniem jest przesiew.

W rejonach zagrożonych

wzmożonym żerowaniem szarka komośnika plantatorzy muszą wykonywać kilka zabiegów ochronnych, a mimo to nie zawsze udaje się skutecznie ochronić uprawy przed całkowitym zniszczeniem. Biorąc pod uwagę konieczność wykonywania zwiększonej ilości zabiegów ochronnych w rejonach o nasilonym występowaniu szkodnika w porównaniu do pozostałych rejonów, KSC wesprze finansowo zakup preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej obejmujące insektycyd Cyperkil Max 500 EC (cypermetryna 500 g) łącznie z adiuwantem BetaPlus w obu oddziałach KSC.

Dotowane preparaty plantatorzy mogą kupić na areał zgodny z umową kontraktacyjną. Warunkiem otrzymania wsparcia jest wystawienie co najmniej jednej pułapki feromonowej, prowadzenie monitoringu plantacji buraków cukrowych oraz przedstawienie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione chrząszcze.

r e k l a m a

Marek Kalinowski

Za komunikatem KSC S.A.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a