Masz za wysokie ciśnienie? Leczysz je, ale ono wydaje się czasem słabo reagować na leki na nie przepisane? A może bierzesz jeszcze jakieś na inne schorzenia? Niedawne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że u jednej piątej Amerykanów cierpiących na nadciśnienie tętnicze pojawiają się nagłe skoki ciśnienia i mogą one wynikać z zażywania innych, niezwiązanych z leczeniem nadciśnienia tętniczego leków. Badanie przeprowadzono na 27 tys. dorosłych Amerykanów. To niezwykle ważne odkrycie, zważywszy na fakt, że wielu Amerykanom, pomimo leczenia nadciśnienia, nie udaje się go opanować, jak powiedział kierujący badaniami dr John Vitarello ze szpitala klinicznego Beth Israel Deaconess w amerykańskim Bostonie.
O co chodzi? Winne mogą być inne leki. Z badań wynika, że ciśnienie podwyższają m.in. leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), jak na przykład ibuprofen czy naproksen, oraz steroidowe leki używane do ograniczania stanów zapalnych i aktywności układu odpornościowego w takich chorobach, jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także po przeszczepieniu narządów (popularnie nazywane sterydami).
Zapytany, czy lekarze ostrzegają swoich pacjentów leczonych na nadciśnienie o takich działaniach niepożądanych wymienionych wyżej leków, dr John Vitarello przyznał, że najprawdopodobniej robią to w niewystarczającym stopniu. Kluczowe natomiast jest, by lekarze regularnie sprawdzali, jakie leki zażywają pacjenci. Osoby z nadciśnieniem natomiast powinny regularnie zapisywać pomiary ciśnienia. Jeśli wynikające z nich liczby wymykają się spod kontroli, warto zapytać swojego lekarza, czy nie ma na to wpływu jakiś inny zażywany doraźnie bądź stale lek. W takiej sytuacji bowiem spora część leków może być zastąpiona innymi. W wielu przypadkach popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne można zastępować acetaminofenem, czyli paracetamolem. Działanie podwyższające ciśnienie krwi wykazują też leki na przeziębienie i alergię, ponieważ zawierają substancje powodujące kurczenie się naczyń krwionośnych, jak np. pseudoefedrynę. Powoduje ona udrożnienie zatkanego nosa. Może jednak podwyższać ciśnienie tętnicze, szczególnie jeśli stosowana jest jednocześnie z tzw. inhibitorami MAO należącymi do leków przeciwdepresyjnych.
Co robić z lekko podwyższonym ciśnieniem? Jeśli dotąd nie byłeś leczony, a twoje ciśnienie pozostaje w granicach 130–139/80–89 mm Hg, masz tzw. prawidłowe wysokie ciśnienie krwi. Z takim ciśnieniem można próbować radzić sobie samemu. Specjaliści zalecają wtedy zmianę stylu życia. Powinna polegać na zmniejszeniu wagi, regularnych ćwiczeniach, ograniczeniu spożycia soli, zwiększeniu spożycia potasu (ziemniaki, pomidory, brokuły, awokado, suszone owoce, banany). Należy też zrezygnować z papierosów i ograniczyć spożycie alkoholu. Taka terapia powinna potrwać nawet sześć miesięcy. Jeśli nie przyniesie efektów, dopiero wtedy należy rozważać przyjmowanie leków.