XKupiłem nowego psa do gospodarstwa. Jest dość niesforny, często wybiega za teren siedliska, jest agresywny w stosunku do wjeżdżających na podwórze. Czy jeśli pies kogoś ugryzie, będę musiał ponosić tego konsekwencje?
YArtykuł 431 k.c. określa w § 1, że kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody – niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy. Aczkolwiek według § 2 chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna, to poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody. Jest to możliwe, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
W kontekście szkód na terenie gospodarstwa warto nawiązać do ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (…). Według art. 44 tej ustawy rolnik jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Artykuł 50 określa, że z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym, są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
W uchwale Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 20 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 114/16) orzeczono, że przepis art. 50 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie rolnym.