Zanim Unia podjęła decyzję o wprowadzeniu redlic Durum do oferty, dokładnie je przetestowała. I to właśnie na podstawie badań laboratoryjnych oraz licznych testów eksploatacyjnych w warunkach polowych, określiła ich praktyczną wytrzymałość i żywotność.
– Zakończyliśmy pierwszą fazę testów przeprowadzanych w warunkach polskich gospodarstw. Sprawdzaliśmy je na kamienistych glebach z dużą zawartością kwarcu – deklaruje Kamil Kosecki, product manager, odpowiedzialny za grupę maszyn uprawowych Unii. – W chwili montażu na testowych kultywatorach Cross, masa nowej redlicy Durum wynosiła 3,65 kg. Po przepracowaniu około 100 hektarów masa dłuta zmniejszyła się zaledwie o nieco ponad 200 g, do wartości 3,46 kg.
Unia podkreśla, że mimo dużej zawartości frakcji ścierającej w warstwie ornej na polach testowych, żadna z redlic nie straciła swoich właściwości. Na wszystkich dłutach uzbrojenie w płytki z węglików wolframu pozostało w stanie niezmienionym.
– Dłuta Durum pracują od początku do końca eksploatacji z tą samą głębokością. Cechą charakterystyczną jest to, że ścierają się od spodu, a ich długość pozostaje niezmieniona. Redlice te gwarantują bardzo wysoką jakość uprawy do głębokości nawet 30 cm – dodaje Kamil Kosecki. – Ich szerokość, wynosząca 60 mm, nie tylko wpływa na zmniejszenie oporów w glebie, ale pozwala na uzyskanie efektów uprawy konserwującej, ponieważ Durum wpływa na znaczną poprawę stosunków wodno-powietrznych w glebie.
Prezentując najnowsze elementy robocze Unia podkreśla, że ich wykorzystanie przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu, bo rolnik nie traci wielu godzin spędzanych na wymianie elementów roboczych. Jednorazowa wymiana dłut na 6-metrowej maszynie typu Cross trwa godzinę, w tym czasie można uprawić blisko 5 ha. Jak łatwo policzyć, osiem cykli wymiany redlic mniej, to 40 ha więcej uprawionego pola.
Kultywatory Unia Cross i Kos Premium, wyposażone w redlice Durum przystosowane są do uprawy w każdych warunkach i w bardzo szerokim zakresie głębokości. Jednakże z myślą o rolnikach, którzy chcą używać je do płytkiej uprawy ściernisk, Unia proponuje, aby doposażać je w podcinacze stalowe lub wzmocnione płytkami węglika spiekanego.