Najgroźniejszą chorobą jest oczywiście parch, który jest szczególnie aktywny podczas wilgotnej i chłodnej wiosny. Czasem zachodzi potrzeba rozpoczęcia walki z tym patogenem już w fazie mysiego uszka, ten czas co prawda minął, ale nie jest jeszcze za późno. Wg starego powiedzenia: lepiej późno niż wcale.
r e k l a m a
U jabłoni i grusz
w okresie kwitnienia
ważny jest zatem oprysk na parcha. Zabieg wykonuje się od początku kwitnienia a później ponawiamy go z częstotliwością co 7 do 14 dni zależnie od konieczności aż do początku dojrzewania owoców. Jeśli o chorobach mowa, to ważna jest również ochrona jabłoni przed szarą pleśnią. W tym przypadku oprysk wykonujemy dwukrotnie w czasie wegetacji roślin. To również pora na wykonanie oprysku na mączniaka prawdziwego, ale tylko wówczas jeśli wystąpił w roku ubiegłym. Pod koniec kwitnienia drzew, czyli w fazie opadania płatków kwiatowych należy wykonać zabieg zwalczający owocnicę jabłkową. W każdym z tych przypadków warto wykorzystać do ochrony sadu gnojówkę ze skrzypu. Na 10 l wody potrzeba 1 kg ziela. W plastikowym naczyniu zalewamy ziele wodą i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe i zacienione miejsce, pamiętając o codziennym przemieszaniu mikstury. Po upływie ok. 2 tyg., gdy gnojówka skończy fermentację przecedzamy i pryskamy po rozcieńczeniu 1:20. A na mszyce i inne szkodniki wykorzystajmy oprysk z sody oczyszczanej: w 10 l ciepłej wody rozpuszczamy 10 łyżeczek sody i dodajemy trochę płynu do mycia naczyń lub mydła potasowego.
W przypadku drzew pestkowych
wiśnie powinno chronić się przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych wykonując zabieg zwalczający w czasie kwitnienia bądź w fazie opadania płatków, gorzką zgnilizną w fazie opadania płatków i rakiem bakteryjnym w czasie panujących okresów długich opadów deszczu. Rak bakteryjny atakuje również czereśnie i wówczas warto wykonać zabieg na drzewa czereśniowe. W sadach śliwowych warto rozpocząć walkę z owocówką śliwkóweczką, gdy opadają płatki kwiatowe, czyli już najwyższa pora, bo płatki opadły i już zawiązują się owoce. Można jedynie liczyć, że szkodnik z uwagi na chłodna i wilgotną wiosnę trochę odpuści i opóźni składanie jaj.
r e k l a m a
W fazie zawiązywania owoców
u jabłoni i grusz kontynuujemy ochronę przeciw parchowi, tym razem możemy wykonać go preparatem na bazie pokrzywy lub czosnku. To również czas potraktowania drzew tymi preparatami przeciwko mączniakowi prawdziwemu. W przypadku śliw i wiśni zwalczamy brunatną zgniliznę oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych. Groźną chorobą u wiśni jest gorzka zgnilizna. Preparatami biologicznymi warto zwalczać te choroby, szczególnie gdy panuje przekropna pogoda, która wzmaga rozwój patogenów.
Zabiegi opryskiwania drzew zawsze wykonujemy w bezdeszczowe i bezwietrzne dni oraz umiarkowanie ciepłe, wieczorem po oblocie pszczół. Warunki pogodowe są istotne, bo ograniczą zużycie wykorzystanych preparatów, znoszenie cieczy roboczej oraz spływanie cieczy z mokrych powierzchni liści.