Pod koniec października ub.r. na pełnomocnika rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych została powołana Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa, była wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Gembicka pełniła już funkcję takiego pełnomocnika, będąc w tym resorcie.
r e k l a m a
Trzeba wybrać zarząd i aktualizować dane
Przypomnijmy, iż dotacja na działalność należy się nie tylko tym kołom, które wpisały się do Krajowego Rejestru KGW prowadzonego przez Agencję. O taki wpis mogą ubiegać się zarówno nowe koła powstające na bazie Ustawy z dnia 9 listopada 2019 r. o Kołach Gospodyń Wiejskich, jak i organizacje, które działały na podstawie Ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 2019 r., poz. 491). Funkcjonowały one jako wyodrębnione jednostki kółka rolniczego, nie mając osobowości prawnej. Część z nich jeszcze przed wprowadzeniem ustawy o KGW rejestrowała się jako stowarzyszenia, dzięki czemu mogła starać się o różne wsparcie finansowe.
Po nowelizacji przepisów koła, które mają już osobowość prawną, wpisując się do rejestru KGW, nie będą jej ponownie uzyskiwały.
W nowelizacji ustawy doprecyzowano również przepisy dotyczące reprezentacji koła przed jego wpisem do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie do czasu rejestracji koła i wyboru jego organów jest ono reprezentowane przez komitet założycielski. Aby zmobilizować te organizacje, które działając przez wiele miesięcy, nie dokonały wyboru swojego zarządu, określono czas – muszą to zrobić w ciągu 3 miesięcy od dnia rejestracji. Organizacje, które nie wybrały zarządu przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów, będą musiały go wybrać nie później niż z upływem 3 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji.
Ponadto koła będą miały 30 dni na zgłoszenie zmian danych wskazanych we wniosku o wpis koła do rejestru. Ten przepis dodano ze względu na to, iż koła nie aktualizowały na bieżąco wpisów i wiele danych było nieaktualnych. W przypadku niewywiązania się koła z tego obowiązku będzie ono likwidowane.
Z centrali do powiatówki
Zaproponowano również, aby to dyrektor biura powiatowego Agencji, a nie prezes tej instytucji wydawał decyzje o wpisie danego koła do krajowego rejestru kół. W kompetencji dyrektora biura powiatowego będzie też wydawanie decyzji dotyczących przyznania pomocy finansowej. Decentralizacja zadań związanych z obsługą wniosków ma usprawnić ich rozpatrywanie. Z kolei decyzje o likwidacji koła oraz wykreślenia go z rejestru będą podejmować dyrektorzy oddziałów regionalnych Agencji.
Nowelizowane przepisy przywiązują większą wagę do tajności danych, jakie są konieczne do uzyskania wpisu koła do krajowego rejestru – chodzi o informacje dotyczące członków kół. Nie będą więc już jawne numery PESEL oraz miejsca stałego zamieszkania członków.
W projektowanych przepisach doprecyzowano również zasady postępowania likwidacyjnego KGW. Chodzi m.in. o zatrzymanie likwidacji koła w sytuacji, gdy chociażby z przyczyn losowych (np. śmierć członka) zmniejszy się liczba członków koła poniżej wymaganej, a koło będzie chciało dalej działać. W takiej sytuacji koło będzie miało możliwość rozszerzenia listy członków do minimalnego stanu wynikającego z przepisów ustawy w ciągu 90 dni terminie.
Przypomnijmy, iż z inicjatywą założenia koła gospodyń wiejskich może wystąpić co najmniej 10 pełnoletnich osób, których miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła, sołectwo położone w granicach administracyjnych miasta albo miasto do 5 tys. mieszkańców. Osoby te uchwalają statut koła gospodyń wiejskich oraz wybierają komitet założycielski. Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich.